FRESHMEAT

Ζητήστε ή προσφέρετε βοήθεια.
panagiotis
Newbie
Newbie

FRESHMEAT

Δημοσίευση από panagiotis » 25 Ιούλ 2007, 19:58

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ FORUM. ΣΤΛΕΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΔΙΟΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ LINUX ΣΤΟ laptop ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ (πχ γιατι suse και οχι ubuntu κτλ.....???)

Σημειωστε οτι τα windows vista είναι ηδη εγκατεστημένα οπότε θα ήθελα το δεύτερο λειτουργικό να είναι σχετικά ελαφρύ.Επιπλέον που μπορώ να βρω οδηγούς εγκατάστασης (αν γiνεται στα ελληνικά) των διαφόρων εκδόσεων-πακέτων????????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό καλοκαίρι!!!!!!!

parsifal
Member
Member
Distro: Windows

FRESHMEAT

Δημοσίευση από parsifal » 25 Ιούλ 2007, 20:32

Γεια σου Παναγιώτη και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Κάθε διανομή έχει και τις χάρες της. Αφού ζητάς μία που να είναι ελαφριά (έτσι όπως το γράφεις, φαντάζομαι εννοείς όχι απαιτητική από άποψη χώρου), θα πρέπει να διαλέξεις διανομή που εγκαθιστά μόνο βασικό σύστημα χωρίς γραφικό περιβάλλον ή περιβάλλοντα και να αρχίσεις να περνάς ένα-ένα τα πακέτα που εσύ θέλεις ακριβώς. Είσαι σίγουρος όμως ότι είναι αυτό που τελικά θέλεις; Γιατί για έναν αρχάριο δεν είναι και η πιο εύκολη διαδικασία, σε σχέση με μία εγκατάσταση που θα σε βγάλει απευθείας σε γραφικό περιβάλλον...
To swing on the spiral of our Divinity and still be a Human

Άβαταρ μέλους
Indy
Jr. Member
Jr. Member
Επικοινωνία:

FRESHMEAT

Δημοσίευση από Indy » 25 Ιούλ 2007, 21:30

Το Ubuntu είναι πάρα πολύ φιλικό προς τον καινούριο χρήστη, και όχι μόνο. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute.

panagiotis
Newbie
Newbie

FRESHMEAT

Δημοσίευση από panagiotis » 27 Ιούλ 2007, 13:32

Παιδιά ευχαριστώ για τις έγκαιρες απαντήσεις σας.

Στην σχολή μου (πληροφορική ιωαννίνων-1 έτος είμαι) μας είχανε δώσει τα suse.
Στην συγκέντρωση που είχε κανει το ILUG εκεί σε συνεργασία με το Support του τμήματος για να δείξει πως εγκαθίσταται μια διανομή LINUX τα πακέτα είχαμε την δυνατότητα να τα περνάμε ένα-ένα(θα ήθελα κάτι παρόμοιο). Οπως αντιλαμβάνεστε θέλω μια διανομη αρχικά για καθαρά ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ σκοπό και μετά ευελπιστώ μέσα απο την ενασχόληση να απαλλαγώ επιτέλους απο το "παράθυρο".

Επειδή θα ήθελα να εγκαταστήσω μια άλλη διανομή ,στο laptop, πέρα απο τα suse γίνετε να μου πείτε αν τα ubuntu με καλύπτουν για τους λόγους που ανέφερα προηγουμένων και πόσο είναι ο ελάχιστος χώρος στον δίσκο(αν θυμάμαι καλα για τα suse είναι 14 giga).

Για άλλη μια φορά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Indy
Jr. Member
Jr. Member
Επικοινωνία:

FRESHMEAT

Δημοσίευση από Indy » 27 Ιούλ 2007, 16:11

Το Ubuntu σίγουρα θα σε καλύψει. Ο ελάχιστος χώρος στο δίσκο που απαιτεί το Ubuntu για να δουλέψει εντελώς φυσιολογικά, είναι 8 GB.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute.

panagiotis
Newbie
Newbie

FRESHMEAT

Δημοσίευση από panagiotis » 27 Ιούλ 2007, 19:17

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ 7 GB root και 1 GB swap??????
ΤΙ ΛΕΤΕ ΤΑ ΧΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ????

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ Η ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΗ ΔΙΑΜΕΡΙΣΗ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ Η ΜΟΥ ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΤΟ PARTICION MAGIC???(ΘΑ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΩ 1 ΦΟΡΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

Άβαταρ μέλους
Indy
Jr. Member
Jr. Member
Επικοινωνία:

FRESHMEAT

Δημοσίευση από Indy » 28 Ιούλ 2007, 11:11

Συνήθως το swap είναι 512 MB, αλλά αν έχεις έναν καινούριο υπολογιστή, με επεξεργαστή υψηλών δυνατοτήτων, όπως π.χ. Core 2 Duo, τότε το swap μπορείς να το βάλεις 1 GB. Είτε επιλέξεις να χωρίσεις τον δίσκο σου χειροκίνητα, είτε αυτόματα, δε θα χρειαστεί να κατεβάσεις κάποιο πρόγραμμα. Ο installer του linux distribution που θα επιλέξεις, σου παρέχει τέτοια δυνατότητα. Θεωρώ πως η χειροκίνητη διαμέριση του δίσκου δεν είναι και τόσο δύσκολη. Για το linux σύστημά σου προτείνω να κάνεις 2 partitions. Το root (με filesystem ext3) το οποίο θα έχει χώρο όλο το χώρο του δίσκου σου (η όσο μεγάλο σου επιτρέπει το δεύτερο λειτουργικό που πιθανώς έχεις) και το swap, το οποίο θα πρέπει να κάνεις 512 ΜΒ ή 1 GB, αναλόγως.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης