Συνδέσεις Internet σε Ubuntu και Kubuntu

Ζητήστε ή προσφέρετε βοήθεια.
Άβαταρ μέλους
Bartholomew I
Newbie
Newbie
Distro: Windows

Δημοσίευση από Bartholomew I » 11 Μαρ 2007, 01:40

Από πού τις ρυθμίζω;
Solamen miseris socios habuisse doloris

Άβαταρ μέλους
agorf
Top Poster
Top Poster
Distro: Debian testing
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agorf » 11 Μαρ 2007, 02:08

Ο (γραφικός, δηλαδή με παραθυράκια κλπ.) τρόπος ρυθμίσεων και τα προγράμματα από Ubuntu σε Kubuntu διαφέρουν. Για το Ubuntu που γνωρίζω, αν λέγοντας Internet αναφέρεσαι σε σύνδεση dial-up, τότε δες εδώ. Αν αναφέρεσαι σε ADSL (router), τότε οι ρυθμίσεις συνήθως είναι ανεξάρτητες απ' το λειτουργικό σύστημα και στη πλειοψηφία των περιπτώσεων γίνονται μέσω ενός web interface εγκατεστημένου στο ίδιο το modem/router. Το μόνο που χρειάζεται στη δεύτερη περίπτωση είναι να εξασφαλίσεις την επικοινωνία μεταξύ του υπολογιστή σου και του ADSL modem/router σου (συνήθως μέσω Ethernet), αλλά αυτό δεν είναι ακριβώς αυτό που ρωτάς (ρύθμιση σύνδεσης στο Internet).

Άβαταρ μέλους
Bartholomew I
Newbie
Newbie

Δημοσίευση από Bartholomew I » 11 Μαρ 2007, 05:18

Κοίτα, το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι ακριβώς μου γίνεται. Η σύνδεσή μου είναι ADSL, παρόλα αυτά πρέπει να συνδεθώ κάθε φορά που θέλω να μπω στο Internet, όπως στη Dial-Up. Έχω τηλεφωνική γραμμή PSTN, όχι ISDN. Είναι το πακέτο OTENET OnDSL.

Άβαταρ μέλους
IrDA
Sr. Member
Sr. Member
Distro: Debian Testing
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από IrDA » 11 Μαρ 2007, 13:15

Μάλλον πήρες ένα πακέτο που έχει dsl modem (λογικά θα πρέπει να συνδέεται με τον υπολογιστή μέσω θύρας USB) και όχι router. Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να βάλεις το όνομα από το μόντεμ σε μία μηχανή αναζήτησης μαζί με τη λέξη linux να δεις αν υπάρχει υποστήριξη. Υπάρχει πιθανότητα να μην υποστηρίζεται ...

Επειδή όμως αυτά που γράφεις δεν είναι συγκεκριμένα εάν γίνεται δώσε παραπάνω πληροορίες, πχ ποιο μοντέλο μόντεμ έχεις κτλ κτλ.

Άβαταρ μέλους
Indy
Jr. Member
Jr. Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Indy » 11 Μαρ 2007, 13:54

Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute.

Άβαταρ μέλους
Bartholomew I
Newbie
Newbie

Δημοσίευση από Bartholomew I » 13 Μαρ 2007, 14:48

SAGEM F@st 800 E4 PSTN, αυτό είναι το modem. Αλλά ήδη μου έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα σε XP. Σε Ubuntu ή Kubuntu δεν ξέρω αν μπορώ να εμπιστευτώ τη σύνδεση αυτή, από άποψη τεχνικής υποστήριξης τουλάχιστον...

Και απ' ό,τι έμαθα με ένα Google search, το πακέτο OTENET OnDsl 768 kbps (το φοιτητικό) που έχω, δεν υποστηρίζεται. http://www.linuxformat.gr/forum/forum_p ... =124&TPN=1

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες