ATi Graphics Card and Linux

Ζητήστε ή προσφέρετε βοήθεια.
Άβαταρ μέλους
prokopuoi
Newbie
Newbie
Distro: Windows

Δημοσίευση από prokopuoi » 05 Νοέμ 2006, 00:50

Ετοιμάζομαι να κάνω μια αναβάθμιση στον υπολογιστή μου σε κάρτα γραφικών, καθότι είναι αρκετά παλιά η κάρτα μου. Το PC μου έχει slot AGP και θέλω λοιπόν να αγοράσω μια τέτοια κάρτα γραφικών με αρκετή dedicated μνήμη, και απο ότι είδα στην αγορά υπάρχουν πολύ καλές τιμές για 512Mb, οπότε ψάχνω κάτι τέτοιο (AGP κάρτα με 512 mb dedicated memory). Έχω ήδη συζητήσει το γεγονός με φίλους απο εδώ (bug, brat) αλλα είπα να κάνω ένα οστ να πάρω κι άλλες γνώμες.. Μετά απο αρκετή έρευνα βρήκα λοιπόν μια κάρτα απο το plaisio δείτε εδώ. Το θέμα ειναι ότι το chipset της κάρτας είναι της ΑΤΙ, και έχοντας ακούσει πολλά περι drivers της ΑΤΙ για Linux (βασικά έχω ακούσει δεν έχουν καλή απόδοση οι drivers της ATI για Linux), θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά την αγορά, και εμπειρίες που έχετε με linux σε "pcιά" με κάρτες γραφικών με chipset ΑΤΙ.
Να αναφέρω ακόμα ότι αυτή τη στιγμή έχω μια παλιά κάρτα με chipset της NVidia και η απόδοση στα γραφικά του ubuntu μου είναι φανταστική μετα την εγκατάσταση των drivers της nvidia απο το automatix. Απλα η κάρτα είναι παλιά (GEforce 440MX 64Mb) και πολλές φορές μου εμφανίζει προβλήματα, εξού και ο λόγος που τώρα θέλω να κάνω την αλλαγή - αναβάθμιση, αφού όπως πληροφορήθηκα απο φίλους και ενημερώθηκα απο internet και απο φίλο τεχνικό στο plaisio, σύντομα οι ΑGP θα εκλήψουν (ήδη την παραπάνω κάρτα την είχα δει στο e-shop αλλα εξαφανίστηκε καθώς τελείωσαν τα αποθέματα και δεν αναμένονται νέες παραλαβές λόγω της αντικατάστασης απο τις PCI Express κάρτες).

Υ.Γ.: Αν κάποιος έχει εμπειρίες με Ubuntu linux σε κάρτες γραφικών ATI θα ήταν πολύ χρήσιμο να γράψει τις εμπειρίες του.
Prokopis Georgopanos

The UoI Polymers' Group

Εικόνα

mike
Newbie
Newbie

Δημοσίευση από mike » 05 Νοέμ 2006, 09:44

Έχω την Χ1600 με 256Mb AGP σε fedora core 6 με τους drivers της ATI.
Δεν έχω κάνει κανένα τεστ ταχύτητας ή κάτι άλλο παρόμοιο αλλά
σε διαβεβαιώ ότι δουλεύει άψογα!
Mike_

Άβαταρ μέλους
IrDA
Sr. Member
Sr. Member
Distro: Debian Testing
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από IrDA » 05 Νοέμ 2006, 15:10

Όταν βάλω στο φορητό μου λίνουξ θα σου πω τις εμπειρίες μου. Έχω την ATI mobility Radeaon X700

Άβαταρ μέλους
kargig
Sr. Member
Sr. Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kargig » 05 Νοέμ 2006, 20:36

ΑΤΙ 9500 pro σε gentoo. Δεν είχα πρόβλημα με τους drivers...παίζουν, αλλά δεν έχουν την απόδοση που έχουν οι αντίστοιχες κάρτες της Nvidia σε linux.
To development της ATI είναι αρκετά πίσω από την Nvidia σχετικά με τους Linux drivers..γι αυτό και προτείνω Nvidia...

Άβαταρ μέλους
prokopuoi
Newbie
Newbie

Δημοσίευση από prokopuoi » 06 Νοέμ 2006, 23:18

Τελικά παράγγειλα την κάρτα απο το πλαίσιο, καθώς μετά απο ψάξιμο στο internet και απο τη σύντομη συζήτηση μας ικανοποιήθηκαν οι βασικές απορίες μου.. Μένει να την δοκιμάσω και να δω τι γίνεται...
Prokopis Georgopanos

The UoI Polymers' Group

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
prokopuoi
Newbie
Newbie

Δημοσίευση από prokopuoi » 20 Νοέμ 2006, 02:36

Λοιπόν η κάρτα γραφικών ήρθε και ήδη έχει εγκατασταθεί και δουλεύει αρκετά καλά. Δεν μπορώ να πω ότι δυσκολεύτηκα πολύ με τους drivers, καθώς ακολουθόντας αυτόν εδώ τον οδηγό δεν συνάντησα δυσκολίες στην εγκατάσταση. Στα πρόβληματα που αντιμετωπισα ήταν η απεγκατάσταση των drivers της NVidia GeForce 4 που είχα στο σύστημα μου προηγουμένος, καθώς είχε γίνει αυτόματα η εγκατάσταση των nvidia drivers απο το automatix, αλλα εντάξει ξεπεράστηκε άμεσα καθώς το ίδιο το πρόγραμμα μου επέτρεπε να κάνω το unistall τους, και στην συνέχεια manually αφαίρεσα τα shortcuts για το control panel της NVidia απο το application menu. Tο αλλο ζήτημα ήταν και εμένει δηλαδή ότι δεν λειτουργούν ορισμένα (για να μην πω τα περισσότερα) απο τα screensavers (π.χ. το cubestorm δεν δουλεύει σε αντίθεση με το cosmos που δουλεύει). Όταν λεώ "δεν λειτουργούν" εννοώ ότι δεν εμφανίζονται γραφικά στην οθόνη, παρα μόνο ασπρόμαυρα ορθογώνια τμήματα που εναλλάσονται σε όλη την οθόνη, σαν να "κολλάνε" τα γραφικά. Πιστεύω ότι ειναι καποιο πρόβλημα απο τους νέους drivers, έψαξα στο δίκτυο και φαίνεται ότι και άλλος κόσμος εχει προβλήματα με τα screensaver αλλα δεν ήταν κανενός το πρόβλημα σαν το δικό μου, και δεν είδα και κάποια λύση. Αν έχει κανένας καμιά ιδέα απο παρόμοια εμπειρία, ή γνωρίζει ή υποθέτει σε τι μπορεί να οφείλετε το πρόβλημα αυτό ας μου πει.
Prokopis Georgopanos

The UoI Polymers' Group

Εικόνα

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες