σχολείο λίνουξ στα γιάννενα;

... σχετικά με την I.L.U.G..
Άβαταρ μέλους
boucq
Newbie
Newbie
Distro: debian xfce

σχολείο λίνουξ στα γιάννενα;

Δημοσίευση από boucq » 27 Μαρ 2011, 05:25

Γεια σας και από μένα,
έμαθα πριν κάμποσο καιρό για την ομάδα, αλλά μια και δε μπαίνω συχνά στο δίκτυο, όλο ανέβαλα την εγγραφή μου στο φόρουμ.
Χρησιμοποιώ λίνουξ εδώ και ένα χρόνο και μπορώ να πω ότι κόλησα την ασθένεια, έχω ξεχάσει πως το λένε το άλλο λειτουργικό (πώς το λένε, αυτό με τα παραθύρια) και προσπαθώ να την κολήσω και σε άλλους/ες.
Μια και συμμετέχω σε ένα στέκι στο οποίο βρίσκομαι 2 απογεύματα τη βδομάδα, σκέφτηκα να βάλω ένα ανοιχτό κάλεσμα στο μπλογκ μας, για όποιον/α ενδιαφέρεται να δει τι είναι το λίνουξ. Να μπορεί να το δοκιμάσει, να λυθούν οι όποιες απορίες, βοήθεια στην εγκατάσταση κλπ.
Ωραία θα ήταν αν κάναμε και μια εκδήλωση παρουσίασης του ελεύθερου λογισμικού, για την οποία υποθέτω ότι η ομάδα είναι διαθέσιμη.

Άβαταρ μέλους
Fuzz
Sr. Member
Sr. Member
Distro: Debian
Επικοινωνία:

Re: σχολείο λίνουξ στα γιάννενα;

Δημοσίευση από Fuzz » 28 Μαρ 2011, 13:42

Καλώς ήρθες στο forum. Υπάρχει ήδη υλικό για εισαγωγικές παρουσιάσεις στο Linux κυρίως από την εκδήλωση που έγινε πρόσφατα στο τμήμα πληροφορικής του πανεπιστημίου (μπορείς να το βρεις εδώ index.php?topic=780.msg4272#msg4272 )
Αν τα παιδιά που ετοίμασαν το υλικό ενδιαφέρονται μπορούμε να κανονίσουμε κάτι. Αν δεν υπάρχει χρόνος για αυτό θα μπορούσαμε ίσως να κανονίσουμε μια συνάντηση της ομάδας (γίνονται συνήθως κάθε 2η Κυριακή) να γίνει στο χώρο εκεί οπότε να μπορέσουμε τουλάχιστον να κάνουμε μια συζήτηση για το ελεύθερο λογισμικό και τη χρήση του.
Boo!

Άβαταρ μέλους
boucq
Newbie
Newbie
Distro: debian xfce

Δημοσίευση από boucq » 30 Μαρ 2011, 01:46

Το έχω δει ήδη το υλικό. Βασικά μια εκδήλωση για το λίνουξ και το ελεύθερο λογισμικό στο στέκι θα οργανωθεί οπωσδήποτε, σκέφτομαι με 2 άξονες: τα συγκριτικά πλεονεκτήματα απέναντι στα άλλα λειτουργικά και το πατενταρισμένο λογισμικό, και κάποια πράγματα για τη φιλοσοφία του. Απλά αυτή τη βδομάδα δε προλαβαίνω να το δουλέψω και θα το δω από δευτέρα.
Πάντως το στέκι προσφέρεται είτε για εκδηλώσεις, install fests, release parties κλπ, είτε για συναντήσεις της ilug.
Αλλά θα τα πούμε καλύτερα από κοντά την Κυριακή.

Άβαταρ μέλους
IrDA
Sr. Member
Sr. Member
Distro: Debian Testing
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από IrDA » 04 Απρ 2011, 00:22

Εγώ ενδιαφέρομαι να βοηθήσω να γίνουν κάποια workshops.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης