iloog - Greek LiveCD

... σχετικά με την I.L.U.G..
Άβαταρ μέλους
kargig
Sr. Member
Sr. Member
Distro: Windows
Επικοινωνία:

iloog - Greek LiveCD

Δημοσίευση από kargig » 19 Απρ 2006, 22:32

!! Τα νέα του project έχουν μεταφερθεί στο: iloog - Greek LiveCD !!

Εδώ και κάποιες μέρες προσπαθούμε με τον mikeg να φτιάξουμε ένα livecd.

1)
(Ε) ΟΚ..υπάρχουν τόσα livecd, γιατί ακόμα ένα ?
(Α) Καταρχήν για να δούμε αν εμείς μπορούμε να κάνουμε ένα...δεν είναι δύσκολο αλλά είναι καλή εμπερία γιατί προσέχεις πράγματα που αλλιώς ούτε τα κοιτάς.

2)
(Ε) Και τι κερδίζουμε εμείς οι υπόλοιποι από αυτό ?
(Α) Ίσως τίποτα. Αλλά έχουμε την ευκαιρία να φτιάξουμε ένα livecd όπως εμείς το θέλουμε για να κάνει τις δουλειές μας. Στόχος μας είναι κυρίως να είναι ένα "φοιτητικό" livecd, να περιέχει open-source εφαρμογές που χρειάζονται οι φοιτητές είτε για εργασίες, είτε για δοκιμές.

3)
(Ε) Προς το παρόν τι έχετε κάνει ?
(Α) Μέχρι στιγμής κινούμαστε λίγο αυτόνομα ο καθένας. Ο καθένας μας φτιάχνει ένα δικό του livecd και προσέχει τα σημεία που ξέρει ίσως καλύτερα. Αργότερα θα συννενοηθούμε ώστε να δούμε τι καλό έχει φτιάξει ο ένας και ο άλλος ώστε να ενσωματωθούν και να προχωρήσει μία version από εκεί και πέρα. Κοινός στόχος είναι το livecd να είναι μικρό σε μέγεθος με όσο δυνατόν λιγότερα "άχρηστα" πράγματα. Και οι 2 μας βασιζόμαστε στο Gentοο Linux. Το livecd καλώς ή κακώς θα είναι βασισμένο στο Gentoo Linux. Υπάρχει και σκέψη να έχουμε ακόμα και δικό μας repository με pre-compiled πακέτα που δεν έχουν μπει στο CD για όποιον θέλει κάτι διαφορετικό. Ακόμα, τα Xwindows δεν θα τρέχουν απευθείας παρά μόνο χειροκίνητα (τρέχοντας startx) για όποιον τα χρειάζεται. Τον τομέα του development του γραφικού περιβάλλοντος (Xwindows) του livecd έχει αναλάβει κυρίως ο mikeg στην δική του version, ενώ εγώ προχωράω κυρίως ότι αφορά το console.

4)
(Ε) Μπορώ να βοηθήσω ?
(Α) Εννοείται! Αυτό που χρειαζόμαστε είναι ιδεές. Πείτε μας τι εφαρμογές θα θέλατε να περιέχονται στο livecd. Σκοπός είναι, όπως είπαμε και πριν, το livecd να μην είναι κάτι πολύ βαρύ.  Καλό θα ήταν προς το παρόν οι ιδέες να επικεντρωθούν σε προγράμματα για console, και όταν θα είναι έτοιμη κάποια έκδοση με Xwindows τότε θα αναζητηθούν πακέτα και για εκεί.

5)
(E) Μπορώ να δοκιμάσω κάποια έκδοση τώρα ?
(Α) Στην διεύθυνση http://ilug.gr/iloog/ υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες. Μπορεί να το κατεβάσει ο καθένας και να γράψει φυσικά τα σχόλιά του. Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως αναλυτική περιγραφή του όποιου προβλήματος παρουσιαστεί, κυρίως για την μη αναγνώριση συσκευών του συστήματος σας. Η πλήρης λίστα των πακέτων που περιέχονται στο livecd βρίσκεται στο αρχείο "world" μέσα στον κατάλογο που βρίσκεται και το .iso
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kargig την 05 Νοέμ 2007, 21:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
agorf
Top Poster
Top Poster
Distro: Debian testing
Επικοινωνία:

iloog - Greek LiveCD

Δημοσίευση από agorf » 20 Απρ 2006, 01:27

Όπως είπα και στον mikeg (NLoRD), προτείνω για ονομασία το ilug.live (αντί για ilug-live). Για όσους θέλουν να ασχοληθούν/βοηθήσουν περισσότερο, δείτε αυτό. Όσοι σκοπεύουν να δοκιμάσουν τα LiveCD στον υπολογιστή τους, θα ήταν καλή ιδέα να έχετε ένα CD-RW (επανεγγράψιμο) για να μη σπαταλάτε δισκάκια (CD).

Ziggy
Newbie
Newbie

iloog - Greek LiveCD

Δημοσίευση από Ziggy » 26 Απρ 2006, 22:12

Αρχικά να σας συγχαρώ για την προσπάθεια που κάνετε. Προσωπικά πιστεύω ότι ένα καλό live-cd που περιέχει χρήσιμα σε εμένα προγράμματα θα ήταν πολύτιμο. Έχω μερικές (ή μάλλον πολλές) προτάσεις για το τι θα μπορούσε ένα τέτοιο cd να περιέχει όσον αφορά τον δικό μου τομέα (Υπολογιστική Επιστήμη Υλικών) αλλά είμαι σίγουρος ότι τα περισσότερα από αυτά που θα αναφέρω χρησιμεύουν γενικά σε όσους ασχολούνται με Θετικές Επιστήμες. Από αυτήν την άποψη και θεωρώντας ότι τα περισσότερα από τα παρακάτω είναι σχετικά μικρά σε μέγεθος ίσως να ήταν προτιμότερο να βγει μία μόνο έκδοση για Χημικούς, Φυσικούς, Μαθηματικούς, Υλικατζήδες κτλ. Παρακάτω έχω την λίστα με μικρή περιγραφή και link όπου χρειάζεται και την χωρίζω σε console based και X based.

Console:
• GNU compilers για fortran77, fortran90, c, c++ και πάει λέγοντας.
• Python, Numerical Python, Scientific Python.
• Vi, Vim, Gvim και άλλους editors.
• LAPACK (http://www.netlib.org/lapack/). Πολύ χρήσιμες υπορουτίνες Γραμμικής Άλγεβρας σε fortran77.
• MPI (http://www.lam-mpi.org/). Για παράλληλη επεξεργασία. Φαντάζομαι ότι δεν θα χρησιμεύει τόσο για πραγματική χρήση του MPI όσο για testing-training.
• Merlin (http://merlin.cs.uoi.gr/). Εφαρμογή Ελαχιστοποίησης και πάνω απ’όλα τοπικό προϊόν...
• XMD (http://xmd.sourceforge.net/). Πρόγραμμα Μοριακής Δυναμικής.
• Octave (http://www.gnu.org/software/octave/). Γλώσσα αριθμητικών υπολογισμών.

X-Windows:
• TeX, LaTeX κτλ.
• Gnuplot.
• Postscript viewers.
• Grace (http://plasma-gate.weizmann.ac.il/Grace/). Πολύ καλό πρόγραμμα για plotting και επεξεργασία δεδομένων.
• Kst (http://omega.astro.utoronto.ca/kst/). Πρόγραμμα για real-time εμφάνιση και επεξεργασία δεδομένων.
• ASE (https://wiki.fysik.dtu.dk/ase/Atomic_Si ... nvironment). Περιβάλλον για εφαρμογές Προσομοιώσεων. Με χρήση των προγραμμάτων που επίσης διατίθενται ελεύθερα από την ίδια ομάδα μπορεί να εκτελέσει Προσομοιώσεις σε μία τεράστια γκάμα συστημάτων.
• VMD (http://www.ks.uiuc.edu/Research/vmd/), xmakemol (http://www.nongnu.org/xmakemol/), jmol (http://jmol.sourceforge.net/). Προγράμματα για οπτικοποίηση ατομικών/μοριακών δομών.

Απ’όσο ξέρω τα περισσότερα δεν πρέπει να εμφανίσουν πρόβλημα με τα licenses. Από την άλλη είμαι διαθέσιμος να βοηθήσω για να ξεκαθαρίσουν τέτοια ζητήματα αλλά και για την εγκατάσταση και τις δοκιμές των παραπάνω. Και πάλι συγχαρητήρια!

Και μια ερώτηση. Τι shell θα έχει το σύστημα;

Άβαταρ μέλους
kargig
Sr. Member
Sr. Member
Επικοινωνία:

iloog - Greek LiveCD

Δημοσίευση από kargig » 29 Απρ 2006, 13:25

Από αυτά που ζήτησες ήδη εγκαταστάθηκαν τα:

tex,latex, vim, merlin, octave, lapack, mpi

περισσότερα στο world file που βρίσκεται στο γνωστό directory...

Άβαταρ μέλους
kargig
Sr. Member
Sr. Member
Επικοινωνία:

iloog - Greek LiveCD

Δημοσίευση από kargig » 02 Μάιος 2006, 13:29

Κάπου εδώ σταματάω εγώ να βάζω προγράμματα για console. Πλέον έχει φτάσει το iso στα ~230Mb. Έχουν εγκατασταθεί πάνω από 120 πακέτα (δείτε το world file), ο kernel είναι ο 2.6.16 και ότι έχει δοκιμαστεί δουλεύει. (Εννοείται πως αν βρείτε κάτι που δεν δουλεύει μας ενημερώνετε!!!!).

Το τελευταίο iso υπάρχει στη διεύθυνση: http://195.130.120.70/ilug-live/ φυσικά :)
ΟΛΑ τα πακέτα που έχουν εγκατασταθεί καθώς και το version τους υπάρχει στο αρχείο http://195.130.120.70/ilug-live/full-world

Θα πρέπει τώρα σε συνεργασία με τον mikeg να προχωρήσουμε το κομμάτι των X.

Αν παρόλα αυτά κάποιος έχει καμία πρόταση ακόμα για κάποιο utility/πρόγραμμα που ξέφυγε...εδώ είμαστε για να το προσθέσουμε.

Άβαταρ μέλους
georgekatz
Newbie
Newbie
Επικοινωνία:

iloog - Greek LiveCD

Δημοσίευση από georgekatz » 04 Μάιος 2006, 06:24

Ziggy έγραψε:• GNU compilers για fortran77, fortran90, c, c++ και πάει λέγοντας.
Ωραία προσπάθεια! Ελπίζω να περιλαμβάνονται :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
alx
Jr. Member
Jr. Member
Distro: Fedora, Gentoo

iloog - Greek LiveCD

Δημοσίευση από alx » 09 Μάιος 2006, 18:03

Να προσθέσουμε και το TINKER με τον FFE για μας τους κακόμοιρους χημικούς; Αν και μάλλον το project αυτό πεθαίνει... Όλοι οι φοιτητές του Ponder την έχουν κάνει και έχει να βγει καινούριο πακέτο από τα τέλη του 2004.

Άβαταρ μέλους
kargig
Sr. Member
Sr. Member
Επικοινωνία:

iloog - Greek LiveCD

Δημοσίευση από kargig » 09 Μάιος 2006, 18:39

Το TINKER θα μπει σίγουρα. To FFE θα μπει όταν προστεθεί και Xwindows support. To gammess θα προστεθεί επίσης σύντομα.

To gaussian πάντως αποκλείεται γιατί θέλει $$.

Υπάρχουν άλλα open source προγράμματα που χρησιμοποιείτε στο χημικό ?

Άβαταρ μέλους
alx
Jr. Member
Jr. Member

iloog - Greek LiveCD

Δημοσίευση από alx » 10 Μάιος 2006, 00:39

Με μοντελοποιήσεις και προσομοιώσεις ασχολείται σχεδόν αποκλειστικά ο τομέας Φυσικοχημείας. Τώρα κάθε καθηγητής έχει διαφορετικά ερευνητικά ενδιαφέροντα, οπότε χρησιμοποιούνται και διαφορετικά προγράμματα. Εμείς δουλεύουμε με TINKER και δικά μας προγράμματα κυρίως σε FORTRAN (gfortran/g77). Το μόνο σημείο που πονάει ακόμα από έλλειψη Open Source είναι ότι δεν υπάρχει κάτι ισάξιο με το Origin, οπότε αναγκαζόμαστε να δουλέψουμε 3-4 προγράμματα κάθε φορά για να πάρουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Αν κάνω λάθος σ'αυτό, σας παρακαλώ διορθώστε με.

Άσχετο-σχετικο, τώρα που το θυμήθηκα. Είχα γράψει κάποτε ένα mini-HOWTO για το TINKER. Αν ενδιαφέρεται κανείς, ας μου πει. Για να γίνει κανονικό HOWTO θέλει αρκετή δουλειά πάντως.:(

Άβαταρ μέλους
kargig
Sr. Member
Sr. Member
Επικοινωνία:

iloog - Greek LiveCD

Δημοσίευση από kargig » 10 Μάιος 2006, 01:25

Αν μπορείς να μας πεις/συγκεντρώσεις ποια προγράμματα χρησιμοποιούν ώστε να τα ενσωματώναμε θα ήταν πολύ μεγάλη βοήθεια. Αν θέλετε μπορούμε να βάλουμε και τα δικά σας τα προγράμματα μέσα στο CD όπως έγινε και με το merlin.

Για αντίστοιχο open-source "origin" καλύτερα να σου απαντήσει ο ziggy ο οποίος τα έχει ψάξει αυτά πολύ :)

Εννοείται πως ενδιαφερόμαστε για πάσης φύσεως HOWTO :) (ειδικά αν είναι και στα ελληνικά :))

Ziggy
Newbie
Newbie

iloog - Greek LiveCD

Δημοσίευση από Ziggy » 10 Μάιος 2006, 12:52

Γεια σου φίλε alx!

Ξαδερφάκι θεωρητικάριος κι εσύ βλέπω. Περαστικά μας...

Λοιπόν, open-source πρόγραμμα με δυνατότητες αντίστοιχες του origin είναι το grace που αναφέρω στο πρώτο μου μήνυμα. Από πλευράς εμφάνισης είναι άριστο (απ'ότι ξέρω πολλά περιοδικά δέχονται απ'ευθείας γραφικές απο το grace). Από την άλλη υστερεί ελαφρά στην δυνατότητα επεξεργασίας των δεδομένων αλλά δεν νομίζω ότι είναι κάτι το σπουδαίο.

Επίσης, το kst είναι ένα πρόγραμμα που ανακάλυψα πρόσφατα και είμαι ενθουσιασμένος. Το πιο δυνατό του σημείο είναι ότι κάνει real-time plotting από ένα αρχείο. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να έχεις ένα run σε εξέλιξη και αυτό να γράφει κάθε λίγο κάποιες ποσότητες σε ένα αρχείο. Το kst διαβάζει το αρχείο και κάνει refresh κάθε 1sec βάζοντας και τα καινούργια δεδομένα. Από την άλλη μπορεί ταυτόχρονα να κάνει και real-time επεξεργασία των δεδομένων, δηλαδή μπορείς να κάνεις plot τα δεδομένα όπως είπα και ταυτόχρονα να βγάζεις μέσους όρους, να κάνεις fit, fourier και όλα τα καλά. Επίσης, αν ξέρεις c++ μπορείς να γράψεις και δικά σου plugins για επεξεργασία και να γίνεις τελικά ένας πολύ καλός μου φίλος! :P

Άβαταρ μέλους
alx
Jr. Member
Jr. Member

iloog - Greek LiveCD

Δημοσίευση από alx » 10 Μάιος 2006, 20:22

@kargig:

Ο τομέας φυσικοχημείας δεν έχει κόσμο και δεν ξέρω τι προγράμματα δουλεύουν οι υπόλοιποι. Να φανταστείτε ότι στο 4ο έτος είχαμε επιλέξει κύκλο φυσικοχημείας εγώ και άλλος ένας μόνο και δεν έτυχε ποτέ να συναντηθούμε. Ξέρω ότι κάποιοι δουλεύουν πάνω σε προσομοιώσεις που κάνουν χρήση διανυσμάτων (τυχαίοι περίπατοι κλπ.). Αν αυτό σας λέει κάτι...
Για το mini-HOWTO θα ψάξω σε κάτι αρχαία back-ups που έχω και μόλις το βρω θα το ανεβάσω.

@Ziggy:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συστάσεις. Σου χρωστάω χάρη.
Και το Grace και το kst υπήρχαν στα Fedora Extras, οπότε η εγκατάσταση ήταν αναίμακτη. Το Grace μου τσάκισε λίγο τα νεύρα αρχικά γιατί δεν ήθελε να φορτώσει κάτι ASCII που το τάιζα. Το καλόπιασα, το φοβέρισα, τίποτα. Κάποια στιγμή αποφάσισα ότι ήταν επιβλαβές για την υγεία μου και το έκλεισα. :mad: Δευτερόλεπτα μετά το ξανάνοιξα και ως δια μαγείας και χωρίς να αλλάξω κάτι, τα φόρτωσε. :/ Επίσης δεν μου πολυάρεσε αυτή η αίσθηση που σου δίνει ότι κάθεσαι σε worksatation του μεταβατικού, αλλά το αγνόησα.
Σήμερα έβαλα και το kst και αν ήσουν εδώ θα με έβλεπες να κάνω τούμπες από τη χαρά μου. Πού να έβλεπες τι πανέμορφα φασματάκια IR που μου έφτιαξε! Έχει ακριβώς όσα χρειάζομαι και χωρίς να χρειάζεται ιδιαίτερες επιδόσεις στη μαντική τέχνη. Μου φάνηκε λίγο ιδιότροπο στο ξεκίνημα, αλλά κάποτε ένιωθα έτσι και για το Gnome, μάλλον είναι θέμα συνήθειας. Το λατρεύω!

Από C δεν έχω ιδέα, μόνο κάτι ψιλά που κοίταξα 2-3 φορές που χρειάστηκε να κάνω κάτι πράγματα recompile. Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε FORTRAN, Perl και Python, που τις κατέχω κάπως καλύτερα, μετά χαράς.

Το kst να είναι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στο CD!!!
Πλίιιζ, πλίιιιιιιιιιζ...

Άβαταρ μέλους
agorf
Top Poster
Top Poster
Distro: Debian testing
Επικοινωνία:

iloog - Greek LiveCD

Δημοσίευση από agorf » 10 Μάιος 2006, 21:42

[quote="kargig"]Αν θέλετε μπορούμε να βάλουμε και τα δικά σας τα προγράμματα μέσα στο CD όπως έγινε και με το merlin.[/quote]
brainwash. Βέβαια, δε ξέρω αν και σε πόσους θα φανεί/είναι χρήσιμο.

Άβαταρ μέλους
kargig
Sr. Member
Sr. Member
Επικοινωνία:

iloog - Greek LiveCD

Δημοσίευση από kargig » 12 Μάιος 2006, 15:11

Η καινούργια έκδοση του liveCD που ελπίζω να είναι έτοιμη σήμερα θα έχει αρκετές αλλαγές :) .

Η μεγαλύτερη αλλαγή είναι η λειτουργία Χ windows! Με τις οδηγίες του mikeg μπήκε τελικά Xorg 7.0. Ως window manager χρησιμοποιούμε το fluxbox. Από εφαρμογές έχουν μπει προς το παρόν τα απολύτως απαραίτητα. Σιγά σιγά θα προσθέτουμε εφαρμογές προσέχοντας πάντα το μέγεθος του CD να μην ξεφύγει υπερβολικά.

Η παλιότερη version του LiveCD χωρίς X δεν θα αναπτύσσεται πια. Αφήνω όμως το .iso (με την ονομασία ilug-live.no-X.08052006.iso) στο γνωστό κατάλογο για όποιον θέλει να κάνει δοκιμές χωρίς Χ. ΔΕΝ θα διορθώνονται άλλα bugs πια σε αυτή την έκδοση. Ότι αλλαγές γίνονται θα περνάνε πλέον μόνο στο LiveCD με την υποστήριξη για X. Το παλιό world file, προ X, θα μετονομαστεί σε world-no-X.

Επίσης στη νέα έκδοση έχουν διορθωθεί αρκετά bugs, όπως πχ η μη λειτουργία του syntax highlighting σε vim.

Ziggy
Newbie
Newbie

iloog - Greek LiveCD

Δημοσίευση από Ziggy » 12 Μάιος 2006, 15:44

Έχεις κάποιο δίκιο για το Grace. Είναι λίγο δύστροπο και buggy ώρες-ώρες αλλά έχει πολλές χρήσιμες λειτουργίες όπως πολλαπλά plots, overlays κτλ. Είναι θέμα συνήθειας πάντως και οι δυνατότητες του φαίνονται καλύτερα όταν εκτυπώσεις την δουλειά σου. Από την άλλη και το kst κάνει τα ίδια και ίσως καλύτερα. Όπως την βρίσκει ο καθένας.

Και άλλο ένα αίτημα προς τους φιλόδοξους developers που απ'ότι βλέπω τα πάνε μια χαρά. Ρίχτε αν μπορείτε στο desktop ένα mini how-to που θα έχει τα βήματα για να κάνεις μόνιμο χώρο στον δίσκο για να δουλεύεις. Το λέω γιατί μόλις τελειώσει το live-cd προσωπικά θα το μοιράσω στα φοιτητάρια που θα έρχονται για να κάνουν τις εργασίες τους και οι περισσότεροι δεν νομίζω ότι θα έχουν την όρεξη να ψάξουν τόσο πολύ.

Keep up the good work!

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες