Άνοιγμα στα Σχολεία των Ιωαννίνων

... σχετικά με την I.L.U.G..
Άβαταρ μέλους
twin
Member
Member
Distro: Windows

Άνοιγμα στα Σχολεία των Ιωαννίνων

Δημοσίευση από twin » 24 Μαρ 2008, 12:30

Γειά σας παιδιά!

Καταρχήν να πω ότι χάρηκα πολύ τη λαμπερή παρουσία της ILUG στo 1ο Συνέδριο Κοινοτήτων! Για όσους δεν είχαν την ευκαιρία να παρευρεθούν, το αβίαστο συμπέρασμα που έβγαλα τουλάχιστον εγώ (χωρίς να θέλω να μειώσω τις άλλες κοινότητες) είναι: "Ilug rulezzzzz!!!". :P

Το σημαντικότερο όμως για μένα ήταν η ίδια η παρουσίαση σας, που μ'έκανε να ντραπώ λίγο που δε συμμετέχω πιο ενεργά.
Οπότε καιρός για δράση τώρα...

Θέλω να δηλώσω ότι: (σε σχέση με κάποια από τα προβλήματα που αναφέρθηκε ότι αντιμετωπίζει η ομάδα)

1)είμαι "Γιαννιώτης", όχι στην καταγωγή,αλλά ζω 11 χρόνια εδώ, και λογικά θα συνεχίσω να μένω και μετά το πτυχίο.

2)Έχω κονέ σε τουλάχιστον 3 λύκεια της περιοχής.

Οπότε, η πρόταση/ερώτηση είναι αν έχετε έτοιμη κάποια ενημερωτική παρουσίαση

α)Για καθηγητές
β)Για μαθητές

Η παρουσίαση λογικά θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο απλή και πιο εντυπωσιακή εφόσον πολλοί από τους ενδιαφερόμενους(καθηγητές) δεν ξέρουν καλά καλά να χειρίζονται τα windows.

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει,ευχαρίστως ετοιμάζω εγώ μια, και σας τη δείχνω για να πάρω την έγκριση προτού την παρουσιάσω.(βέβαια με κάποιο feedback από τις δικές σας φοβερές παρουσιάσεις που θα τις προσαρμόσω αντίστοιχα...π.χ. θα πρέπει στην αρχή να εξηγηθεί με απλό τρόπο "τι είναι το λειτουργικό σύστημα").Αλλά φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο το 'χετε ήδη έτοιμο.

Άν έχετε όρεξη να κάνετε κάτι ως ilug, είμαι στη διάθεση σας, να μιλήσω με διευθυντές-καθηγητές και να κανονίσω τη συνάντηση.

Αλλιώς σκέφτομαι να κανώ εγώ μια παρουσίαση τουλάχιστον στους καθηγητές του σχολείου που διδάσκει η μητέρα μου,γιατί εκδήλωσαν ενδιαφέρον όταν άκουσαν ότι "το linux δεν έχει ιούς". :P

Φυσικά η παρουσίαση-παρουσία της Ilug έχει άλλη βαρύτητα. ;)

Ξέρω ότι ο χρόνος σας είναι πολύ περιορισμένος και γι'αυτό είμαι ανοιχτός σε όλες τις προτάσεις. ;D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος twin την 24 Μαρ 2008, 13:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
agorf
Top Poster
Top Poster
Distro: Debian testing
Επικοινωνία:

Re: Άνοιγμα στα Σχολεία των Ιωαννίνων

Δημοσίευση από agorf » 25 Μαρ 2008, 00:34

Νομίζω ότι αξίζει να κάνουμε κάτι... Καλό θα ήταν ίσως να τεθεί ως θέμα συζήτησης στο επόμενο meeting; (Το οποίο απ' όσο ξέρω θα γίνει σχετικά σύντομα.)

Thanks για την προσφορά!  :)

Άβαταρ μέλους
kargig
Sr. Member
Sr. Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kargig » 26 Μαρ 2008, 00:48

Πολύ καλή ευκαιρία...υπάρχει έτοιμη μια εισαγωγική παρουσίαση για το Linux που είχε κάνει ο agorf στο πρώτο μας event και την έιχε επαναλάβει και ο fuzz στην πρώτη ημερίδα που είχαμε κάνει στο cs.uoi.gr.

Οπότε στο επόμενο meeting μπορεί να συζητηθεί τι ακριβώς μπορεί να γίνει :)

Άβαταρ μέλους
alkisg
Newbie
Newbie
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alkisg » 04 Απρ 2008, 20:28

I'm καθηγητής β/θμιας. Αυτό που έχω κάνει στο σχολείο μου και που θεωρώ καλή ιδέα για παρουσίαση είναι το εξής:
1) (καινούργιος) Ubuntu/ltsp server με τα υπόλοιπα (παλιά) μηχανάκια σαν thin clients. Έτσι με 300 ευρώ παίρνουν έναν καινούργιο server και έχουν νέο εργαστήριο.
2) italc.sourceforge.net για παρακολούθηση και χειρισμό των pc των μαθητών
3) native εκπαιδευτικές εφαρμογές
4) οι καινούργιες εκπαιδευτικές εφαρμογές του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (είναι σε flash/html, με λίγες ρυθμίζεις παίζουν ΟΚ).
5) εκπαιδευτικές εφαρμογές windows μέσω wine (π.χ. microworlds κτλ).

Τα περισσότερα από αυτά τα έχω ήδη στο φορητό μου, οπότε μπορώ να τον βάλω σε οποιοδήποτε switch και να γίνει server για live παρουσίαση (έχω διπλή ip, μία static για dhcp server και μία dynamic/dhcp client ώστε να μεταβιβάζει internet στους clients). Επομένως μπορούμε να το δείξουμε οπουδήποτε (καλύτερα σε παλιά PC, θα είναι πιο εντυπωσιακό), αρκεί να τους βάλουμε μια boot δισκέτα/CD ή να υποστηρίζουν boot from network.

Υ.Γ. αν μπορούμε να έχουμε switch με τουλάχιστον 1 θύρα 1Gbit κατά την παρουσίαση θα έχει πολύ καλύτερη απόδοση και θα κάνει καλύτερη εντύπωση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alkisg την 04 Απρ 2008, 20:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

gtroza
Jr. Member
Jr. Member

Δημοσίευση από gtroza » 04 Απρ 2008, 22:53

"ψηφίζω" υπέρ του Άλκη ! :)
.

Άβαταρ μέλους
Fuzz
Sr. Member
Sr. Member
Distro: Debian
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fuzz » 05 Απρ 2008, 03:49

Καθόλου άσχημη ιδέα, γενικά δυνατότητες έχουμε πολλές αρκεί να οργανωθούμε λίγο. Είναι ευκαιρία να δείξουμε ότι υπάρχουν εναλλακτικές πέρα από το μονοπώλιο της MS και μάλιστα πολύ καλύτερες και ευέλικτες.
Boo!

Άβαταρ μέλους
gm
Newbie
Newbie

Δημοσίευση από gm » 08 Απρ 2008, 23:20

καλησπέρα και από μένα...
  δεν μπόρεσα να παρευρεθώ στη συνάντηση λογω του οτι ήμουν εκτος πολης, Χθές με συνάντησε καθηγητής (τεχνικη υποστηριξη σχολικών δικτύων) και μου πρότεινε αν ενδιαφερόμαστε για παρουσίαση περι ανοιχτού λογισμικού σε συνάντηση που έχουν οι εκπαιδευτικοί. Ελπίζω οτι θα κανει και ο ιδιος post στο forum ως επίσημη πρόταση.
    Επίσης μίλησα με τον DK σχετικά με το "άνοιγμα" στα σχολεία, Είναι πρόθυμος να βοηθήσει την όποια προσπάθεια.

Άβαταρ μέλους
gm
Newbie
Newbie

Δημοσίευση από gm » 09 Απρ 2008, 20:44

who is DK?
ένας ξαν8ος μακρυμάλλης καθηγητής μου....

Άβαταρ μέλους
alkisg
Newbie
Newbie
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alkisg » 10 Απρ 2008, 10:47

Βασικά, αυτό που θα εκτιμούσαν περισσότερο τα σχολεία θα ήταν κάποιας μορφής support.
Για παράδειγμα, ένας καθηγητής δοκιμάζει να τρέξει το Microworlds (π.χ. δείτε εδώ: http://users.sch.gr/alkisg/tosteki/inde ... 79#msg8679) και του βγάζει κάποιο πρόβλημα. Είναι λίγο δύσκολο να βρει αν μπορεί να διορθώσει μόνος του ή αν πρέπει να κάνει bug report, και που, και με ποιες πληροφορίες.

Άλλος καθηγητής μπορεί να θέλει κάτι πιο απλό, π.χ. το μενού Εφαρμογές > Wine > Programs > Accessories να μεταφραστεί σε Εφαρμογές > Wine > Προγράμματα > Βοηθήματα για να διευκολύνει τους μαθητές του. Σε αυτό το ερώτημα θα μπορούσατε να τον παραπέμψετε στο http://wiki.winehq.org/Translating, ή, καλύτερα ακόμα, να του ζητήσετε τις μεταφράσεις και να τις υποβάλλετε εσείς, αφού τα βήματα εγκατάστασης (git add Qq.rc, make depend κτλ) μπορεί να είναι δύσκολα για έναν μέσο καθηγητή.

Και φυσικά μπορεί να υπάρξουν και πιο δύσκολα προβλήματα στα οποία θα μπορούσατε να βοηθήσετε με την εμπειρία σας, ή ακόμα, αν κάποιος συγκαιριακά τυχαίνει να έχει όρεξη, γιατί όχι και ευκαιριακό (και χωρίς καμία δέσμευση επιμένω) επί τόπου support.

Θα είναι σημαντικός λόγος για τους καθηγητές να ξέρουν ότι θα έχουν κάποια υποστήριξη στη μετάβαση σε Linux, έστω και ευκαιριακή / μη δεσμευτική.

Ίσως θα μπορούσε να γίνει ένας πίνακας (forum) εδώ ειδικά για σχολεία, με κάποια πρώτα βήματα, συγκέντρωση κάποιων tutorials (δε χρειάζετε να τα γράψετε εσείς, υπάρχουν σκόρπια, απλή συγκέντρωση θα χρειαστεί) για εγκαταστάσεις και βασικές ρυθμίσεις κτλ, και μέσα από αυτό το φόρουμ να γίνεται ένα είδος υποστήριξης. Σύμφωνοι, υπάρχει το edubuntu.gr και πολλά άλλα, όμως αυτό θα είναι σε πιο τοπικό/προσωπικό επίπεδο και οι καθηγητές θα νιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια.

Τα ωφέλη για την ilug από ένα τέτοιο εγχείρημα τα είχαμε συζητήσει και στο meeting, πιστεύω ότι θα άξιζε τον κόπο. Τι λέτε;

Άβαταρ μέλους
IrDA
Sr. Member
Sr. Member
Distro: Debian Testing
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από IrDA » 10 Απρ 2008, 14:28

Κοίτα και εγώ το support πιστεύω πως είναι πολύ σημαντικό ζήτημα για οποιοδήποτε μεταβολή μιας υφιστάμενης κατάστασης (βλέπε windows) σε μία καινούργια (βλέπε linux).

Το φόρουμ μας εδώ λειτουργεί ως support για πολλούς χρήστες που έρχονται και καταθέτουν τα προβλήματά τους και έχει αρκετά υψηλό επίπεδο μελών από πλευράς τεχνικής κατάρτισης, κτλ. Το μόνο σίγουρο είναι δηλαδή ότι όποιο πρόβλημα και αν προκύψει συμμετοχή για την εξεύρεση λύσης θα υπάρχει.

Αυτό που μένει λοιπόν είναι να οριστεί το πρόβλημα με κάποια σαφήνεια. Τι εννοώ με αυτό:
  • Ποιες είναι οι καθημερινές λειτουργίες ενός εργαστηρίου Η/Υ σε ένα σχολείο;
  • Ποια προγράμματα χειρίζονται οι διαχειριστές των υπολογιστών σε καθημερινή βάση, ποια σε δευτερεύουσα, κτλ
  • Ποια προγράμματα χειρίζονται οι μαθητές σε καθημερινή βάση, ποια σε δευτερεύουσα, κτλ, κτλ
  • Υπάρχουν προγράμματα τα οποία είναι MS dependant; Έχουμε πρόσβαση στον κώδικά τους ώστε να γίνει αλλαγή στα σημεία που χρειάζεται για να παίζει με wine; κτλ
Επίσης θα ήθελα να μας πεις εσύ σε ποια σημεία θεωρείς πως θα ωφεληθεί ένα σχολικό εργαστήριο η μετατροπή των Η/Υ σε linux based μηχανήματα (θυμάμαι που έλεγες για thin clients, κτλ).

Για να γίνει μία αλλαγή και για να υπάρξουν οφέλη κατά την άποψή μου θα πρέπει να έχουμε μία σφαιρική άποψη για το τι συμβαίνει, αλλιώς περισσότερο κακό θα κάνουμε παρά καλό.

Η πρόταση που κάνεις για να γίνει section στο forum είναι σωστή κατά τη γνώμη μου και θα μπορούσε να υλοποιηθεί πολύ εύκολα. Πόσοι συνάδελφοί σου θεωρείς ότι θα εγγραφούν στο forum σε μία τέτοια περίπτωση;

My two cents ... :)

PS. το λινκ για το Microworlds δεν λειτουργεί.

Άβαταρ μέλους
alkisg
Newbie
Newbie
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alkisg » 10 Απρ 2008, 19:37

Ποιες είναι οι καθημερινές λειτουργίες ενός εργαστηρίου Η/Υ σε ένα σχολείο;
Ποια προγράμματα χειρίζονται οι διαχειριστές των υπολογιστών σε καθημερινή βάση, ποια σε δευτερεύουσα, κτλ
Ποια προγράμματα χειρίζονται οι μαθητές σε καθημερινή βάση, ποια σε δευτερεύουσα, κτλ, κτλ
Υπάρχουν προγράμματα τα οποία είναι MS dependant; Έχουμε πρόσβαση στον κώδικά τους ώστε να γίνει αλλαγή στα σημεία που χρειάζεται για να παίζει με wine; κτλ
Ανάλογα τον τύπο του σχολείου (Γυμνάσιο, Λύκειο, ΕΠΑΛ), την τάξη αλλά και τα προγράμματα που προτιμάει να δουλεύει ο κάθε καθηγητής. Πολλές ώρες αφιερώνονται σε (open)Office/Internet, είτε για εκμάθηση είτε σαν εργαλείο σε συγγραφή εργασιών. Αρκετές φορές χρησιμοποιούνται πολυμεσικές εφαρμογές (π.χ. Photoshop, που μπορεί να αντικατασταθεί από το Gimp). Γενικά σε Γυμνάσια / Λύκεια, που θα πρέπει να είναι ο πρώτος στόχος, δεν χρησιμοποιούνται πολλές εφαρμογές, και αυτές που τουλάχιστον έχω εγώ κατά νου έχουν αντίστοιχα σε Linux.
Σε ΕΠΑΛ μπορεί να χρησιμοποιούνται πιο εξειδικευμένα προγράμματα, αν και έγιναν αλλαγές πρόσφατα (ΤΕΕ => ΕΠΑΛ) και δεν ξέρω τι λογισμικό χρησιμοποιούν πια. Πάντως θα έλεγα τα ΕΠΑΛ να μην είναι στους πρώτους "στόχους".
Το πιο δύσκολο είναι το εκπαιδευτικό λογισμικό, το οποίο έχει αγοραστεί ή αναπτυχθεί από το Υπουργείο. Κάποιες εφαρμογές είναι flash/html, οπότε είτε απευθείας είτε με λίγο πείραγμα μπορούν να παίξουν native, αλλά κάποιες άλλες θα παίζουν μόνο κάτω από wine. Και φυσικά κάποιες μπορεί να μην παίξουν καθόλου. Αυτό δεν είναι critical, αφού ελάχιστες από όλες αυτές τις εφαρμογές είναι που χρησιμοποιούνται συχνά, με πιο γνωστά παραδείγματα κατά τη γνώμη μου το Microworlds για το Γυμνάσιο και την Αλγοριθμική για το Λύκειο.
Σε ορισμένα από τα λογισμικά υπάρχει ο πηγαίος κώδικας, σε άλλα δεν υπάρχει και σ' αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να αλλαχθεί το wine (στο οποίο εξ' άλλου είναι συνήθως το bug), όχι το εκπαιδευτικό λογισμικό.

Links για μερικά εκπαιδευτικά λογισμικά, αλλά ξαναλέω ότι ενώ υπάρχουν 100δες, τα βασικότερα για μετάβαση σε Linux είναι 2-3:
http://pi-schools.sch.gr/logismika1/gymnasio/
http://www.e-yliko.gr/htmls/dir_soft/so ... r.aspx?a=1
Επίσης θα ήθελα να μας πεις εσύ σε ποια σημεία θεωρείς πως θα ωφεληθεί ένα σχολικό εργαστήριο η μετατροπή των Η/Υ σε linux based μηχανήματα (θυμάμαι που έλεγες για thin clients, κτλ).
Το πρώτο και βασικότερο όφελος θα είναι ότι θα έχουν νόμιμο (αφού είναι ανοικτού κώδικα) λογισμικό.
Ένα δεύτερο είναι η χρησιμοποίηση των παλιών PC: Όσα εργαστήρια έχουν PC με <= 1GHz επεξεργαστή και <= 128Mb RAM, αντί για τα αρχαία πια Windows 2000 (που σέρνονται έτσι κι αλλιώς σε τέτοια μηχανήματα) θα έχουν μια φρέσκια διανομή Linux, με μόνο κόστος αυτό του server, π.χ. 300€.
Ένα τρίτο είναι το "κόστος" του administration: χρειάζονται άπειρες ώρες μόνο και μόνο για τα updates των προγραμμάτων σε 10-12 PC. Με τον package manager του Linux αρκεί ένα κλικ, και εφόσον χρησιμοποιούνται thin clients, το κλικ αυτό αρκεί να γίνεται μόνο στο server.
Πέρα από το σχολικό εργαστήριο, είναι σημαντικό και αυτό που λέει και ο Stallman, ότι ο καθηγητής θα μπορεί να μοιράζει π.χ. το OpenOffice στους μαθητές για να δουλέψουν από το σπίτι τους, όταν τον ρωτάνε "κύριε αγόρασα PC και δεν έχει Word, τι να κάνω"; Και βέβαια το OpenOffice δεν έχει καμία ελπίδα να παίξει σε 128RAM, εκτός κι αν χρησιμοποιούνται thin clients.
Η πρόταση που κάνεις για να γίνει section στο forum είναι σωστή κατά τη γνώμη μου και θα μπορούσε να υλοποιηθεί πολύ εύκολα. Πόσοι συνάδελφοί σου θεωρείς ότι θα εγγραφούν στο forum σε μία τέτοια περίπτωση;
Δε νομίζω ότι θα πρέπει να μας ενδιαφέρει το πλήθος. Έστω ότι γράφονται μόνο 20 καθηγητές. Από την άλλη, αν αυτοί οι 20 όντως μεταβούν σε Linux, ένα μεγάλο ποσοστό μαθητών β/θμιας κάθε χρόνο θα έρχεται σε επαφή με το Linux. Και όσο τα εργαστήρια αυτά δουλεύουν καλά, ενώ αυτά με Windows παλιώνουν και δεν υποστηρίζονται πια από την M$, και χρειάζονται αλλαγή και επομένως μπόλικα κονδύλια, το μήνυμα θα μεταφερθεί και στους υπόλοιπους καθηγητές. Στο ΣΔΟΕ και τους ελέγχους του δεν θα αναφερθώ γιατί δεν ασχολούνται (ακόμα?) με σχολεία.

Το να δημιουργηθεί όμως ένα φόρουμ δε νομίζω ότι είναι αρκετό. Θα πρέπει με κάποιον τρόπο να νιώσουν ότι θα έχουν τη στήριξή σας, κυρίως για την μετάβαση ενώ μετά ας είναι εντελώς ευκαιριακά. Μπορεί κάποιος από εσάς να έχει ένα πρωινό ελεύθερο και να αποφασίσει να μετατρέψει ένα εργαστήριο σε thin clients (εννοείται με τη σχετική συνεννόηση). Ε, όλοι οι μαθητές που θα περνάνε από αυτό το εργαστήριο τα επόμενα χρόνια θα μαθαίνουν Linux αντί για Windows... Νομίζω αυτό είναι πολύ πιο σημαντικό από το να υπάρχει απλά ένα φόρουμ με 1000 μέλη.

Φυσικά για τον πρώτο χρόνο (μέχρι να εξοικειωθεί ο υπεύθυνος καθηγητής) είναι σημαντική η δυνατότητα dual boot. Και οι thin clients είναι βολικότατοι σ' αυτό, απλά 3 αρχεία αντιγράφεις στο C:\ των Windows, βάζεις και μια γραμμή στο C:\Boot.ini και τον κάνεις thin client. Όποτε θέλει Windows ο καθηγητής αρκεί να πατήσει το πάνω βελάκι στον boot manager. Και έτσι δεν υπάρχει και μεγάλο άγχος για τα διάφορα προβλήματα που μπορεί να εμφανιστούν, αφού θα υπάρχει πρόχειρη εναλλακτική και δεν θα αχρηστεύεται το εργαστήριο.
PS. το λινκ για το Microworlds δεν λειτουργεί.
Έχει πέσει προσωρινά το resolving του sch.gr, δουλεύει όμως το εναλλακτικό http://users.ioa.sch.gr/alkisg/tosteki/ ... 79#msg8679

Εγώ έχω ήδη Linux, this is my 2 cents for ilug!

Υ.Γ. αν κάποιοι θέλουν να δουν ένα σχολικό εργαστήριο με Linux, ώστε να πάρουν μια live ιδέα για το τι περίπου χρειάζεται, μπορούν να μου στείλουν pm για να κανονίσουμε μέρα/ώρα.

edit: μια ακόμα ιδέα είναι να δημιουργηθεί κάπου ένα repository, με (τα ελεύθερα) εκπαιδευτικά προγράμματα πακεταρισμένα σε .deb αρχεία για ευκολία στην εγκατάσταση, με dependencies σε ό,τι χρειάζονται (π.χ. wine) και πιθανώς σκριπτάκια για την προσαρμογή τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alkisg την 11 Απρ 2008, 13:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
IrDA
Sr. Member
Sr. Member
Distro: Debian Testing
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από IrDA » 11 Απρ 2008, 16:28

Αυτό με τα μέλη του φόρουμ δεν σου το ρώτησα για να υπάρξει μεγάλο πλήθος εγγραφών αλλά από την άποψη πόσοι είναι διατεθειμένοι να ξοδέψουν χρόνο σε ένα φόρουμ για να βρούνε λύση στο πρόβλημά τους.

Άβαταρ μέλους
twin
Member
Member

Δημοσίευση από twin » 15 Απρ 2008, 21:32

@ Άλκης

Την ιδέα του repository τη βρίσκω πάρα πολύ ενδιαφέρουσα!

Άβαταρ μέλους
alkisg
Newbie
Newbie
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alkisg » 15 Απρ 2008, 22:15

Το πιο δύσκολο αλλά και το πιο σημαντικό με το repository θα είναι το να μπορέσει να δουλέψει με λογισμικά που χρειάζονται wine. Δυστυχώς είναι απαραίτητο, μέχρι να αποφασίσει το ΥΠΕΠΘ να "παραγγέλνει" cross platform λογισμικά.

Το wine φτιάχνει ξεχωριστό φάκελο ~/wine/drive_c για κάθε χρήστη, και έτσι δεν δένει καλά με τη φιλοσοφία των repositories/deb αρχείων, που εγκαθίστανται μια και καλή για όλους τους χρήστες. Κατά την γνώμη μου λοιπόν (που δεν μετράει και πολύ λόγω έλλειψης εμπειρίας στο θέμα) θα πρέπει πρώτα να γίνει ένα workaround για να εγκαθίστανται οι εφαρμογές του wine για όλους τους χρήστες, και μετά να γίνει το repository.

Έκανα μια αρχή εδώ: http://users.sch.gr/alkisg/tosteki/inde ... pic=1292.0
και η επόμενη σκέψη μου είναι αυτές οι ενέργειες που γράφω να γίνονται αυτόματα με την εκτέλεση του wine, ώστε να μην χρειάζονται σκριπτάκια για κάθε χρήστη κτλ. Κάπου είχα δει μια επιλογή στο wine, όπου σου έλεγε ποιον wrapper θες να χρησιμοποιήσεις (ο οποίος εν τέλει θα κάνει τα ln -s που χρειάζονται).
edit: εννοώ τη μεταβλητή περιβάλλοντος WINELOADER (βλ. man wine).

Αφού λυθεί το θέμα με το wine, μετά μπορούμε π.χ. να δοκιμάσουμε με το Διερμηνευτή. Εδώ: http://users.sch.gr/alkisg/tosteki/inde ... 81#msg8181
έχω οδηγίες για το τι ρυθμίσεις πρέπει να γίνουν χειρωνακτικά στο wine για να υποστηρίζει ελληνικά, και στο αμέσως επόμενο post έχω ένα .zip αρχείο με όλα τα απαραίτητα αρχεία. Αυτό θα πρέπει να "μεταμορφωθεί" σε .deb.

Αν κάποιος θέλει, μπορεί είτε εδώ στο ilug.gr είτε να του δώσω εγώ χώρο και να δοκιμάσει να το φτιάξει σαν repository. Εγώ είμαι άσχετος με το πώς θα γίνει, ούτε .deb αρχείο δεν έχω φτιάξει ακόμα, αλλά τις χειρωνακτικές ρυθμίσεις τις ξέρω και μπορώ να βοηθήσω στο τι πρέπει να γίνει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alkisg την 15 Απρ 2008, 23:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες