Είναι το Linux το κύριο λειτουργικό σας;

... σχετικά με την I.L.U.G..
parsifal
Member
Member
Distro: Windows

Re: Είναι το Linux το κύριο λειτουργικό σας;

Δημοσίευση από parsifal » 08 Μαρ 2011, 03:17

linuxs έγραψε:Βέβαια το οτι είναι open-source ακόμη με δυσκολεύει!
:o

Δε βγάζει νόημα αυτή η πρόταση! Υπάρχει κάποια σχέση αιτίου-αιτιατού μεταξύ του γεγονότος ότι ένα λογισμικό είναι ανοικτού κώδικα και του ενδεχομένου να είναι δύσκολο στην χρήση του; Για παράδειγμα: έστω ότι εγώ έχω γράψει και διανέμω ένα πρόγραμμα freeware μεν, κλειστού κώδικα δε. Πολύ εύκολο στην χρήση του, με άψογο documentation και όλοι λένε τα καλύτερα. Αν κάποια στιγμή δώσω στο κοινό πρόσβαση και στον πηγαίο κώδικα του προγράμματος χωρίς κάποια άλλη αλλαγή στο πρόγραμμα, με κάποιον μαγικό τρόπο το πρόγραμμά μου θα αρχίσει να δυσκολεύει τους χρήστες;

Μήπως θέλεις να πεις κάτι άλλο;
To swing on the spiral of our Divinity and still be a Human

linuxs
Jr. Member
Jr. Member

Δημοσίευση από linuxs » 08 Μαρ 2011, 03:56

Όχι ακριβώς αλλα θα δικαιολογηθώ για να μην παρεξηγηθω! Είναι ανάλογα απο ποιό επίπεδο το βλέπεις...εγώ δεν αναφέρθηκα σε επίπεδο χρήστη αλλα "προγραμματιστή".
offtopic: Δεν θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου προγραμματιστή αλλα με βολέυει αυτή τη στιμγή η έννοια.

Αν δηλαδή υπάρχει ένα πρόγραμμα που απλά το χρησιμοποιώ όλα οκ και ωραία. ΑΛΛΑ άν θέλω να δώ πως ακριβώς λειτουργεί(κάτι που γίνεται απο την στιγμή που έχω πρόσβαση στα πηγαία αρχεία) η ακόμη και να πραγματοποιήσω κάποια αλλαγή θα πρέπει να ψαχτώ περισσότερο. Σωστά? Και όπως είναι φυσικό δεν είναι και κάτι εύκολο...τουλάχιστον για μένα.

Ενα απλό παράδειγμα...καθημερινά δεν χρησιμοποιούμε τον πυρήνα του υπολογιστή μας? Δεν μας ενδιαφέρει όμως πως δουλέυει...και γι αυτό είναι ΤΟΣΟ ΑΠΛΟΣ! Έλα που για μένα ήρθε η ώρα να μάθω πως δουλέυει και γίνεται όλο και ποιό πολύπλοκο το θεμα...

πιστεύω να έγινα κατανοητός για το τι εννοούσα :) Αν όχι δεν φταίω εγώ αλλα η 'ΩΡΑ' ! :D έτσι δεν είναι?

φιλικά, Βασίλης

Άβαταρ μέλους
epirotes
Newbie
Newbie
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από epirotes » 08 Μαρ 2011, 04:43

linuxs έγραψε: Σαφώς! Ο πρώτος λόγος που έβαλα Linux(Ubuntu) ήταν λόγω σχολής αλλα μόλις έμαθα πως "τέρμα οι ιοί και όλα τα κακόβουλα αρχεία"... δεν αντέχω χωρίς αυτά! Αν και η αλλαγή απο Windows έγινε λίγο απότομα σιγά σιγά τα συνήθισα. Βέβαια το οτι είναι open-source ακόμη με δυσκολεύει! Προσπαθώ ακόμη να γίνω familiar με όλες αυτές τις καταλήξεις και τις εντολές. Που θα πάει, κάποια στιγμή με υπομονή θα τα καταφέρω...ελπίζω!
Να υποθέσω ότι σπουδάζεις κάτι που έχει σχέση με πληροφορική; Όσο για τους ιούς και τα κακόβουλα αρχεία προσωπικά απ' όταν το 2001, αν θυμάμαι καλά, αποφάσισα αποποιηθώ την πειρατεία κι αγόρασα τα ΧΡ (μάλιστα τσακωνόμουν με τις ώρες με τον προμηθευτή μου γιατί επέμενε ότι θα μου τα δώσει σπασμένα, όπως τα 95 και 98) έπαψα με τις ενδεδειγμένες προφυλάξεις να έχω πρόβλημα και το μηχάνημα ήταν καθαρό για μια πενταετία περίπου, μέχρι που ήρθε μια μέρα ένας κολλητός μου κι έβαλε ένα στικάκι και ξεχάστηκα και δεν το σκάναρα πρώτα.

Όντως θέλει λίγο χρόνο να το συνηθίσεις. Εμένα αυτό που με δυσκόλεψε περισσότερο στην αρχή ήταν ότι για κάθε αλλαγή στο σύστημα έπρεπε να δίνω τον κωδικό. Σκέφτηκα προς στιγμήν να το απενεργοποιήσω αυτό, αλλά σκέφτηκα κι ότι έτσι υποβαθμίζω την ασφάλεια του συστήματος και δεν το έκανα ποτέ. Και μετά από λίγο το συνήθισα.

Τώρα για το ότι σε δυσκολεύει ο ανοικτός κώδικας, πιθανώς απλά να είναι θέμα γλώσσας προγραμματισμού. Απ' όσο ξέρω πολλές αν όχι οι περισσότερες εφαρμογές στο Λίνουξ γράφονται σε python, οπότε θα πρέπει να εξοικειωθείς μ' αυτή την γλώσσα. Στην αρχή σίγουρα θα είναι, όπως καθετί καινούργιο, κάπως δύσκολα και περίεργα, αλλά με το χρόνο θα βρεις την άκρη. Απ' όσο έχω διαβάσει (ειδικά μεταφράζοντας ένα κεφαλαίο του "A bite of python" για την ελληνική κοινότητα ubuntu) είναι πολύ πιο απλή και κομψή γλώσσα προγραμματισμού σε σχέση με άλλες. Ότι πρόβλημα αντιμετωπίζεις μπορείς επίσης να ρωτήσεις εδώ: http://forum.ubuntu-gr.org/viewforum.php?f=53 Πέρυσι είχαμε διοργανώσει και μια σειρά μαθημάτων για την python, τα οποία επίσης θα βρεις εκεί.

parsifal
Member
Member

Δημοσίευση από parsifal » 08 Μαρ 2011, 13:28

linuxs έγραψε: Όχι ακριβώς αλλα θα δικαιολογηθώ για να μην παρεξηγηθω! Είναι ανάλογα απο ποιό επίπεδο το βλέπεις...εγώ δεν αναφέρθηκα σε επίπεδο χρήστη αλλα "προγραμματιστή".
offtopic: Δεν θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου προγραμματιστή αλλα με βολέυει αυτή τη στιμγή η έννοια.

Αν δηλαδή υπάρχει ένα πρόγραμμα που απλά το χρησιμοποιώ όλα οκ και ωραία. ΑΛΛΑ άν θέλω να δώ πως ακριβώς λειτουργεί(κάτι που γίνεται απο την στιγμή που έχω πρόσβαση στα πηγαία αρχεία) η ακόμη και να πραγματοποιήσω κάποια αλλαγή θα πρέπει να ψαχτώ περισσότερο. Σωστά? Και όπως είναι φυσικό δεν είναι και κάτι εύκολο...τουλάχιστον για μένα.

Ενα απλό παράδειγμα...καθημερινά δεν χρησιμοποιούμε τον πυρήνα του υπολογιστή μας? Δεν μας ενδιαφέρει όμως πως δουλέυει...και γι αυτό είναι ΤΟΣΟ ΑΠΛΟΣ! Έλα που για μένα ήρθε η ώρα να μάθω πως δουλέυει και γίνεται όλο και ποιό πολύπλοκο το θεμα...

πιστεύω να έγινα κατανοητός για το τι εννοούσα :) Αν όχι δεν φταίω εγώ αλλα η 'ΩΡΑ' ! :D έτσι δεν είναι?

φιλικά, Βασίλης
Δεν είναι ανάγκη να πέσεις με τη μία στα βαθιά. Ξεκίνα από κάτι εύκολο. Π.χ. με τον πηγαίο κώδικα κάποιου command-line utility από τα GNU coreutils. Όχι κατ' ευθείαν στον Linux kernel, θα πάθεις "brain-freeze"!

linuxs
Jr. Member
Jr. Member

Δημοσίευση από linuxs » 08 Μαρ 2011, 18:19

Ξεκίνα από κάτι εύκολο. Π.χ. με τον πηγαίο κώδικα κάποιου command-line utility από τα GNU coreutils.
Ίαως φανεί λίγο περίεργο! Αλλα...
Θα μπορούσες να μου δώσεις ένα παράδειγμα στο παράδειγμα? Μια καθοδήγηση τελοςπάντων για το τι εννοείς?

parsifal
Member
Member

Δημοσίευση από parsifal » 08 Μαρ 2011, 18:32

Υποθέτω ότι ξέρεις τί είναι τα coreutils. Αν όχι: http://en.wikipedia.org/wiki/GNU_Core_Utilities

Πήγαινε εδώ: http://ftp.gnu.org/gnu/coreutils/
και κατέβασε το tarball με τον πηγαίο κώδικα της πιο πρόσφατης έκδοσης των coreutils. Κάνε το extract σε ένα directory, πήγαινε στον υποκατάλογο με όνομα src, έχε ανοικτό δίπλα σου το εγχειρίδιο των Kernighan και Ritchie μαζί με ένα εγχειρίδιο των κλήσεων συστήματος σε Unix-like OSes (νομίζω δίνουν πλέον ένα πολύ καλό στο Τμήμα, το έτος μου δεν το πρόλαβε!) και ξεκίνα!

linuxs
Jr. Member
Jr. Member

Δημοσίευση από linuxs » 08 Μαρ 2011, 18:50

Μόλις βρώ λίγο χρόνο να ξεφύγω απο τα λειτουργικά θα το κάνω...σε ευχαριστώ :)

linuxs
Jr. Member
Jr. Member

Δημοσίευση από linuxs » 10 Μαρ 2011, 03:59

parsifal έγραψε: Υποθέτω ότι ξέρεις τί είναι τα coreutils. Αν όχι: http://en.wikipedia.org/wiki/GNU_Core_Utilities

Πήγαινε εδώ: http://ftp.gnu.org/gnu/coreutils/
και κατέβασε το tarball με τον πηγαίο κώδικα της πιο πρόσφατης έκδοσης των coreutils. Κάνε το extract σε ένα directory, πήγαινε στον υποκατάλογο με όνομα src, έχε ανοικτό δίπλα σου το εγχειρίδιο των Kernighan και Ritchie μαζί με ένα εγχειρίδιο των κλήσεων συστήματος σε Unix-like OSes (νομίζω δίνουν πλέον ένα πολύ καλό στο Τμήμα, το έτος μου δεν το πρόλαβε!) και ξεκίνα!
Θα το δηλώσω αν και είναι λίγο ξεφτίλα...με τα ftp δεν τα πάω καλά! Μπορεί να με βοηθήσει κάποιο παιδί?

Ερώτηση 1: Τα αρχεία .sig τι είναι? Χρειάζονται?
Ερώτηση 2: Τα cppi να τα κοιτάξω η δεν χρειάζονται?
Ερώτηση 3: Το αρχείο που προορίζεται για κατέβασμα είναι το bold η κάνω λάθος?
coreutils-8.8.tar.xz.sig        22-Dec-2010 12:56  836 
coreutils-8.9.tar.gz            04-Jan-2011 10:08  11M 
coreutils-8.9.tar.gz.sig        04-Jan-2011 10:08  836 
coreutils-8.9.tar.xz            04-Jan-2011 10:09  4.5M 
coreutils-8.9.tar.xz.sig        04-Jan-2011 10:09  836 
cppi-1.12.tar.bz2                13-Sep-2005 13:48  267K 
cppi-1.12.tar.bz2.sig            13-Sep-2005 13:48  189 
cppi-1.12.tar.gz                13-Sep-2005 13:48  342K 
cppi-1.12.tar.gz.sig            13-Sep-2005 13:48  189

Σας ευχαριστώ παιδιά

Άβαταρ μέλους
epirotes
Newbie
Newbie
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από epirotes » 24 Μαρ 2011, 16:36

Αν θυμάμαι καλά τα αρχεία sig είναι αρχεία ψηφιακής υπογραφής; Θέλεις το .tar.gz, αποσυμπίεση και δες αν έχει οδηγίες εγκατάστασης (συνήθως σε αρχείο readme ή install).  ??? ;)

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες