Είναι το Linux το κύριο λειτουργικό σας;

... σχετικά με την I.L.U.G..
Άβαταρ μέλους
Indy
Jr. Member
Jr. Member
Distro: Windows
Επικοινωνία:

Είναι το Linux το κύριο λειτουργικό σας;

Δημοσίευση από Indy » 25 Ιουν 2007, 19:55

Dell Latitude D800: Ubuntu GNU/Linux 7.04 Feisty Fawn
Compaq Armada M700: Gentoo GNU/Linux
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute.

Άβαταρ μέλους
rolamd
Newbie
Newbie
Distro: Gentoo
Επικοινωνία:

Re: Είναι το Linux το κύριο λειτουργικό σας;

Δημοσίευση από rolamd » 08 Αύγ 2008, 00:48

slackware 12.0 για τα πάντα εκτός από τηλεόραση (ακόμα το ψάχνω αυτό) και παιχνίδια. Και όλα τα πακέτα από το http://www.slacky.it (γιατί δεν έχω ίντερνετ στο σπίτι...)
the quieter you become, the more you are able to hear...

davefretty
Member
Member
Distro: Mint
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από davefretty » 09 Αύγ 2008, 21:57

Ubuntu/Fedora και σπανια Windows XP στο Desktop
Χubuntu με Mythtv στο media pc και Xubuntu στο EEE Pc 701
Εχω και ενα NSLU2 και τρεχει Debian
προτιμω το deb περισσοτερα απο το rpm  λειτουργικό

Άβαταρ μέλους
QED
Newbie
Newbie

Δημοσίευση από QED » 13 Αύγ 2008, 16:15

Dual Boot gentoo/iloog (εγκατεστημένο iloog) στο laptop.
Προσωρινά Debian στο Desktop (εν δυνάμει gentoo).

Άβαταρ μέλους
twin
Member
Member

Δημοσίευση από twin » 27 Αύγ 2008, 10:28

Ναι, από τότε που διέγραψα κατά λάθος το partition των windows καθώς έβαζα ubuntu feisty fawn.

Τώρα Linux Mint Elyssa στην κύρια μονάδα(που χρησιμοποιείται απ'όλους στο σπίτι) και Arch Linux σε όλους τους υπόλοιπους.

Επίσης μετά από αρκετές σπαζοκεφαλιές, έγινε θριαμβευτική επαναφορά των XP σε ένα partition, για πράγματα που δεν μπορεί να κάνει ακόμα το linux. Ομολογώ ότι πέρασα πολλές φάσεις στη σχέση μου με τα windows. Αυτή τη στιγμή είμαι θετικός απέναντι τους!  ;D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος twin την 27 Αύγ 2008, 10:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
rolamd
Newbie
Newbie
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από rolamd » 06 Σεπ 2008, 15:24

twin έγραψε: Ομολογώ ότι πέρασα πολλές φάσεις στη σχέση μου με τα windows. Αυτή τη στιγμή είμαι θετικός απέναντι τους!  ;D
twin μήπως θέλεις να πεις ότι είσαι θετικός απέναντι σε προγράμματα που τρέχουν σε windows, και όχι απέναντι στο λειτουργικό σύστημα windows?!
Think about it ;-)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rolamd την 06 Σεπ 2008, 15:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
twin
Member
Member

Δημοσίευση από twin » 09 Σεπ 2008, 09:38

Απλά σε κάποια περίοδο (φανατισμού), προσπαθούσα να κάνω τα πάντα από Linux. :P
Τώρα δεν έχω πρόβλημα να το γυρίσω και Xp(όταν χρειάζεται).

Άβαταρ μέλους
pmanousis
Jr. Member
Jr. Member
Distro: OpenSUSE

Δημοσίευση από pmanousis » 09 Σεπ 2008, 09:53

Linux και στο desktop αλλά και στο laptop (το οποίο ήρθε με προεγκατεστημένα Vista)

Άβαταρ μέλους
geo909
Jr. Member
Jr. Member

Δημοσίευση από geo909 » 10 Σεπ 2008, 04:39

Βρηκες μερος να ρωτησεις τετοια ερωτηση! :)

Κώδικας: Επιλογή όλων

twin μήπως θέλεις να πεις ότι είσαι θετικός απέναντι σε προγράμματα που τρέχουν σε windows, και όχι απέναντι στο λειτουργικό σύστημα windows?!
Think about it ;-)
Δηλαδή σώνει και καλά πρέπει να τα μισούμε τα windows, ρε παιδιά;! Αμαν πια!
(Γιατί νοιώθω λίγο σαν troll τωρα;!  ;D)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geo909 την 10 Σεπ 2008, 06:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
rolamd
Newbie
Newbie
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από rolamd » 11 Σεπ 2008, 13:02

Εγώ προσωπικά έχω λόγους να τα μισώ. πχ Πέραν του ότι δεν μπορείς να πάρεις ένα λάπτοπ χωρίς τα Vista (τα οποία χρεώνεσαι κανονικά) στο σταθερό μου που "τρέχει" XP Professional μου κάνει χίλια δυο κολλύματα. Κάτι που δεν μπορώ να συγχωρήσω από ένα λειτουργικό το οποίο γράφεται και συντηρείται από δεν_ξέρω_πόσους καλοπληρωμένους προγραμματιστές που αυτή είναι η δουλειά τους. Αντίθετα το linux το οποίο γράφεται από όποιον έχει χρόνο και όταν έχει χρόνο το καταλαβαίνω να έχει κάποια προβλήματα ή να μην υποστηρίζει κάποια πράγματα. Βέβαια τα συγκεκριμένα κολλύματα το δικό μου PC δεν τα κάνει με linux... Για να διευκρυνήσω λίγο αυτά τα κολλύματα μιλάω για προβλήματα με το filesystem.

Άβαταρ μέλους
geo909
Jr. Member
Jr. Member

Δημοσίευση από geo909 » 13 Σεπ 2008, 07:29

H αλήθεια είναι οτι και μενα αυτο το "Διαλεξτε λειτουργικο" και απο κάτω όλη η σειρά των vista πάντα με εκνευριζε..

Βεβαια εγω ψωνίζω από μαγαζάκι τύπου "η Δελτα της γειτονιάς σας", που ειναι χύμα και διαλέγεις εσυ τι θα βάλεις
(ή τι δεν θα βάλεις) και laptop μου χαρισανε ενα από το freecycle.org, οπότε δεν το χω νοιώσει ποτέ το αισθημα του ν'αγοραζω windows!  ;D ;D ;D
Εχεις δικιο πάντως γι αυτο.

ptigas
Newbie
Newbie
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ptigas » 13 Σεπ 2008, 21:32

macosx για desktop και gentoo 'η debian για σερβερ. Νά ναι καλα το photoshop και τα προγράμματα παραγωγής μουσικής που δεν βγαίνουν για Linux.

btw γιατι δεν υπάρχει freecycle για Ιωάννινα; ξέρει κανεις πως μπορεί να στηθεί κατι τέτοιο;

Άβαταρ μέλους
agorf
Top Poster
Top Poster
Distro: Debian testing
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agorf » 16 Σεπ 2008, 22:27

Για το Freecycle, συνέχεια εδώ: index.php?topic=543.0

Άβαταρ μέλους
epirotes
Newbie
Newbie
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από epirotes » 08 Μαρ 2011, 02:17

Ναι, το Ubuntu 10.04 είναι το κύριο λειτουργικό μου (έχω και 10.10 και kubuntu 10.10, παλιότερα δοκίμασα και Linux Mint Julia, που επίσης είναι αρκετά συμπαθητικό). Έχω για κάποιους ειδικούς λόγους ακόμα τα ΧΡ, αν και σε VirtualBox, που μου χρειάζονται γιατί μόνο σ' αυτά μπορώ να κατεβάσω τα βίντεο από μια αρχαία handycam που έχω (να φανταστείς ότι η Sony δεν έβγαλε ποτέ οδηγό ούτε για (Σ)Βίστα ούτε για 7). Κι έχω και τα 7, περισσότερο για παιχνίδια νέας γενιάς που δεν υπάρχει ακόμα λύση να παίξουν μέσω wine, αλλά κυρίως λόγω Nero. Γιατί μ' αυτό φτιάχνω ταινίες τα βιντεάκια που τραβάω (δοκίμασα το KDEnlive κι είναι πράγματι εξαιρετικό, αλλά μετά από μια δοκιμή διαπίστωσα ότι τα mp4 σε μέγιστη ποιότητα και με δύο περάσματα τα κάνει τεράστια σε μέγεθος, σχεδόν διπλάσια από τον Νέρωνα. Πιθανώς, να φταίει ότι δεν το έχω ψάξει αρκετά ακόμα κι αυτό επειδή υπάρχει η ευκολία του Νέρωνα που το ξέρω αρκετά καλά.) Πάντως, ένα 98% του χρόνου μου τον περνάω πλέον στο ubuntu. Μια φορά την εβδομάδα μετά τους αγώνες των ομάδων μου (τοπικό ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο) μπαίνω στα ΧΡ και στα 7 και μόλις τελειώσει το βίντεο φεύγω τρέχοντας. Κάποια στιγμή ίσως να καταφέρω να απαγκιστρωθώ και τελείως, αν και προσωπικά δεν βρίσκω κακό ή μεμπτό να έχει κανείς και λειτουργικά του Μπιλάκου ή της Apple (δεν είχα ούτε πρόκειται ποτέ να αποκτήσω, αλλά λέμε τώρα).

linuxs
Jr. Member
Jr. Member

Δημοσίευση από linuxs » 08 Μαρ 2011, 02:54

Σαφώς! Ο πρώτος λόγος που έβαλα Linux(Ubuntu) ήταν λόγω σχολής αλλα μόλις έμαθα πως "τέρμα οι ιοί και όλα τα κακόβουλα αρχεία"... δεν αντέχω χωρίς αυτά! Αν και η αλλαγή απο Windows έγινε λίγο απότομα σιγά σιγά τα συνήθισα. Βέβαια το οτι είναι open-source ακόμη με δυσκολεύει! Προσπαθώ ακόμη να γίνω familiar με όλες αυτές τις καταλήξεις και τις εντολές. Που θα πάει, κάποια στιγμή με υπομονή θα τα καταφέρω...ελπίζω!

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες