site

... σχετικά με την I.L.U.G..
Άβαταρ μέλους
kargig
Sr. Member
Sr. Member
Distro: Windows
Επικοινωνία:

Re: site

Δημοσίευση από kargig » 31 Οκτ 2007, 19:43

Άγγελε ήσουν και εσύ στο meeting πριν 2 εβδομάδες. Ξέρεις ποιος ανέλαβε τι, ήσουν μπροστά. Αν θέλεις να πεις ονόματα και να ρωτήσεις τον κόσμο γι αυτά που ανέλαβε και θεωρείς ότι δεν κάνει, feel free. Εγώ προσωπικά δήλωσα γιατί δεν το κάνω.

Περισσότερη δουλειά λιγότερα λόγια. Όποιος θέλει να βοηθήσει εδώ είμαστε.

Άβαταρ μέλους
agorf
Top Poster
Top Poster
Distro: Debian testing
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agorf » 31 Οκτ 2007, 19:47

Δε θυμάμαι τα ονόματα, ούτε ποιός ανέλαβε τι (αλήθεια). :-\ Τέσπα, εγώ το λήγω εδώ.

Άβαταρ μέλους
kargig
Sr. Member
Sr. Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kargig » 12 Νοέμ 2007, 23:43

Για να μην ξεχνιόμαστε...υπάρχουν πράγματα που πρέπει να γίνουν. Λείπουν ακόμα αρκετά κείμενα και σε 10 μέρες έχουμε εκδήλωση (που και γι αυτή το ενδιαφέρον είναι ελάχιστο).

Καλό θα ήταν να τελειώναμε πριν την εκδήλωση...

Όσοι είχαν δηλώσει συμμετοχή στη δημιουργία του site ας πράξουν τα δέοντα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kargig την 12 Νοέμ 2007, 23:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
chrys
Jr. Member
Jr. Member

Δημοσίευση από chrys » 13 Νοέμ 2007, 23:19

Σε μια παλαιότερη συνάντηση είχαμε πει πως θα πρέπει να γίνει και ένα site για την εκδήλωση στην πληροφορική. Επειδή όμως τελευταία μου έχουν πέσει διάφορα πράγματα μαζί και ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί και το αρχικό site, εγώ δεν προλαβαίνω να το φτιάξω.

Όποιος ενδιαφέρεται ας το δηλώσει για να αρχίσει να γίνεται και αυτό.

Άβαταρ μέλους
IrDA
Sr. Member
Sr. Member
Distro: Debian Testing
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από IrDA » 14 Νοέμ 2007, 19:36

δεν νομίζω ότι θα πρέπει να φτιάχνουμε ξεχωριστές ιστοσελίδες για τις εκδηλώσεις που κάνουμε. Ίσως κανά subsection ...

Άβαταρ μέλους
kargig
Sr. Member
Sr. Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kargig » 14 Νοέμ 2007, 21:26

Τα του site έχουν αποφασιστεί σε προηγούμενο meeting και ο κορμός του site είναι ήδη έτοιμος. Συνοπτικά, είχαμε αποφασίσει στο meeting πως θα είναι οι πληροφορίες σχετικά με τα παλιότερα events (γράφουμε περίληψη του τι έγινε και υπάρχει και link στις σελίδες του event που είχαν δημιουργηθεί τοοοοτε για ιστορικούς και όχι μόνο λόγους) και πως θα εμφανίζονται οι πληροφορίες για τα επόμενα. Δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε πάλι αλλαγές και να γυρίσουμε στο μηδέν νομίζω...

Άβαταρ μέλους
chrys
Jr. Member
Jr. Member

Δημοσίευση από chrys » 20 Νοέμ 2007, 00:45

Το site δεν θα είναι έτοιμο μέχρι το event στην πληροφορική δυστυχώς. Λείπουν ακόμα τα κείμενα για τα events που έχουμε διοργανώσει. Όποιος θέλει να βοηθήσει μήπως και καταφέρουμε να το σηκώσουμε για την Πέμπτη ας μου στείλει pm ή ας με βρει κάποια στιγμή στο irc.

Άβαταρ μέλους
chrys
Jr. Member
Jr. Member

Δημοσίευση από chrys » 21 Νοέμ 2007, 03:51

Όχι τόσο πολυ ενδιαφέρον... δεν θα το αντέξω... :o

Άβαταρ μέλους
chrys
Jr. Member
Jr. Member

Δημοσίευση από chrys » 22 Νοέμ 2007, 20:21

Μια και τελείωσε το event ας επανέλθουμε στα προβλήματα της ilug...

Πριν από 3 βδομάδες είχαμε κάνει ένα meeting με κύριο θέμα το site και είχαμε συμφωνήσει όλοι ότι θα πρέπει να ανέβει το site πριν το event και μάλιστα να έχουμε κάνει και άλλο site για την εκδήλωση στην Πληροφορική!! Δεν μπορώ να καταλάβω πως έχετε στο μυαλό σας ορισμένα πράγματα. Περιμένω εδώ και πάρα πολύ καιρό τα κείμενα για το site. Κείμενα φυσικά δεν έχω δει και εκτός από αυτό δεν έχει επικοινωνήσει κανένας μαζί μου να μου πει να μην υπολογίζω στην βοήθειά του.

Πραγματικά δεν έχω καμία όρεξη να αναγκάσω κανένας σας να με βοηθήσει. Δεν γίνεται όμως να μου λέτε πως θα βοηθήσετε... πως θα γράψετε κείμενα... θα κάνετε... και εγώ να κάθομαι να περιμένω πότε θα μου τα στείλετε όλα αυτά.

Δεν είμαστε σχολείο εδώ πέρα και δεν πρόκειται να απαιτήσω από κανέναν να με βοηθήσει. Είναι απόλυτα δικαιολογημένο κάποιος να μην έχει τον χρόνο να ασχοληθεί. Πρέπει να συνειδητοποιήσετε όμως πως με αυτή την συμπεριφορά όχι απλά δεν βοηθάτε στο να τελειώσει νωρίτερα το site αλλά ίσα-ίσα φροντίζετε για το ακριβώς αντίθετο. Στο προηγούμενο post μου δεν βρέθηκε ούτε ένας να μου πει ότι δεν προλαβαίνει να ασχοληθεί... Δεν μιλάω φυσικά για να μου στείλει υλικό.

Ζήτησα από τον Ulv να μου γράψει για το Slackbook και μέσα σε 3 μέρες μου το είχε στείλει! Ρώτησε κιόλας αν θέλω να μου γράψει και τίποτα άλλο για να ανέβει πιο γρήγορα το site. Δεν μπορούσα όμως φυσικά να του ζητήσω να μου γράψει τα κείμενα για τα events τη στιγμή που λόγω απόστασης δεν ήταν εδώ... Από ότι φαίνεται όμως, μόνο έτσι θα το είχαμε τελειώσει...

Το ότι κάτι είναι εθελοντικό και όχι υποχρεωτικό δεν σημαίνει πως πρέπει να το αντιμετώπιζουμε με λιγότερη υπευθυνότητα. Μπορεί να μην σας νοιάζει για το site της ilug... απολύτως κατανοητό. Θα έπρεπε όμως να σέβεστε και τον χρόνο του άλλου και τουλάχιστον να τον ενημερώνετε να μην υπολογίζει στην βοήθειά σας.
Πλέον έχω βαρεθεί και εγώ να ακούω τον εαυτό μου να φωνάζει...

Άβαταρ μέλους
Fuzz
Sr. Member
Sr. Member
Distro: Debian
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fuzz » 22 Νοέμ 2007, 21:08

Τα κείμενα τα έχω αναλάβει εγώ, οπότε συμπεραίνω οτι αναφέρεσαι σε εμένα. Τα ανέλαβα όχι τόσο γιατί είχα όρεξη και χρόνο για να τα γράψω αλλά γιατί έπρεπε να γίνουν και κανείς άλλος δεν προσφέρθηκε. Ξέρω πολύ καλά πως δεν είμαι συνεπής στην υποχρέωση που ανέλαβα και ότι τα κείμενα για τα events δεν έχουν γραφτεί ακόμα, αλλά με τον περιορισμένο χρόνο που ξέρεις ότι έχω δεν μπορώ να κάνω και διαφορετικά.
Η επικοινωνία μας είναι καθημερινή και ξέρεις πολύ καλά την (μη) πρόοδο της δουλειάς γι'αυτό και δεν απάντησα στο προηγούμενο post σου, επίσης σου έχω πει ότι αν δεν καταφέρω να τα έχω έτοιμα και αυτό το Σ/Κ θα βρώ κάποιον άλλο να τα γράψει.
Γενικά δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να φωνάζουμε, σίγουρα δεν προχώρησε σωστά αλλά κάπως έτσι δεν γίνετε συνήθως?  :P
Boo!

Άβαταρ μέλους
chrys
Jr. Member
Jr. Member

Δημοσίευση από chrys » 22 Νοέμ 2007, 22:51

Μακάρι να αναφερόμουν μόνο σε σένα Fuzz... Δυστυχώς όμως πολλοί ακόμα εκτός από σένα προσφέρθηκαν να γράψουν κείμενα. Και επειδή ξέρω πως πολλοί έχετε και άλλα πράγματα να κάνετε, είχα επίσης πει να μιλήσουν μαζί σου για να υπάρχει για τον καθένα λιγότερη δουλειά. Από όσο ξέρω ούτε αυτό έγινε!

Σίγουρα δεν προχώρησε καθόλου σωστά το όλο project, αλλά επειδή έτσι γίνεται συνήθως δεν σημαίνει πως πρέπει να συνεχίσει να γίνεται έτσι ή οτι θα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι.
Δεν νομίζω πως είναι υπερβολικά αυτά που ζητάω. Όταν κάποιος βλέπει ότι περνάει ο καιρός και δεν κάνει αυτά που ανέλαβε μπορεί πολύ εύκολα να ενημερώσει και συνεπώς να φύγει και από αυτόν αλλά και από μένα ένα βάρος. Δεν μπορώ να τους κυνηγάω όλους έναν έναν για να μαθαίνω τι γίνεται...

Και για να κάνω και ένα update σχετικά με την πρόοδο του site: Έχω σχεδόν τελειώσει όλα τα κείμενα. Το κείμενο για το event που έγινε πέρυσι στην πληροφορική, επειδή εγώ δεν ήμουν εκεί, ανέλαβε να το γράψει ο kargig. Όποτε βρούμε χρόνο - γιατί δυστυχώς χρειάζεται αρκετό χρόνο να αφιερώσουμε - θα το μεταφέρουμε στο ilug.gr

Άβαταρ μέλους
chrys
Jr. Member
Jr. Member

Δημοσίευση από chrys » 04 Δεκ 2007, 21:07

Το site ανέβηκε. Θα συνεχίσουν σταδιακά να ανεβαίνουν τα κείμενα που λείπουν και γενικώς να προστίθεται ότι θεωρούμε χρήσιμο.

Ευχαριστώ πολύ όσους βοήθησαν στην δημιουργία του και ιδιαίτερα τους kargig και Ulv. Κάποια από τα κείμενα τα έδωσαν οι Fuzz και parsifal. Επίσης η Όλγα μας έκανε πάλι το banner!! Την ευχαριστούμε πολύ για άαααλλη μία φορά.  ;D

Άβαταρ μέλους
IrDA
Sr. Member
Sr. Member
Distro: Debian Testing
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από IrDA » 05 Δεκ 2007, 17:29

μεγιά μας, μπράβο chrys για την δουλειά που έκανες  ;)

Άβαταρ μέλους
chrys
Jr. Member
Jr. Member

Δημοσίευση από chrys » 06 Οκτ 2008, 13:02

Hi all!
Επειδή βρίσκομαι πλέον αρκετά μακριά και δεν μπορώ να παρακολουθώ όλα όσα κάνετε σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάποιος που να θέλει να ασχοληθεί με το site. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να το κάνω εγώ απλά θα πρέπει να μου στέλνετε τις αλλαγές που θέλετε να γίνουν κάθε φορά... και να μου δίνετε και αρκετό χρόνο μέχρι να τις κάνω...  ::)
Let me know!

Άβαταρ μέλους
kargig
Sr. Member
Sr. Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kargig » 20 Δεκ 2008, 16:29

Έκλεισα σήμερα το wiki.ilug.gr για να μην έχουμε δυσάρεστες εκλήξεις...τον τελευταίο καιρό δεχόταν αρκετές επιθέσεις και ήταν κατα 99.999% unmaintained...
Αν κάποιος στο μέλλον έχει όρεξη να στήσει ένα wiki για οποιονδήποτε λόγο, πείτε μου και το ξανανοίγουμε το subdomain

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης