Πραγματοποίηση εκδηλώσεων το χειμερινό εξάμηνο

Πότε πέφτει η επόμενη;
Άβαταρ μέλους
mikeg
Member
Member
Distro: Debian / Ubuntu

Πραγματοποίηση εκδηλώσεων το χειμερινό εξάμηνο

Δημοσίευση από mikeg » 23 Αύγ 2009, 03:52

Στην τελευταία συνάντηση που έγινε στις 19/8 συζητήσαμε τις προοπτικές να γίνουν κάποιες εκδηλώσεις στο πανεπιστήμιο κατά τη διάρκεια του χειμερινού εξαμήνου. Επειδή όμως σε κάθε συνάντηση που γίνεται μπορεί να μην είναι εφικτό να παρευρίσκονται όσοι θέλουν να συμβάλουν ενεργά στη πραγματοποίηση τους αποφασίσαμε να γίνει ένα τοπικ ώστε η συνεννόηση και η οργάνωση να γίνεται από εδώ.

Μια από τις ιδέες είναι η οργάνωση παρουσίασης εγκατάστασης linux (ubuntu?) και απλής χρήσης του gcc (hello world? :P) στo τμήμα πληροφορικής, η οποία θα στοχεύει κυρίως στο πως κάποιος νέος χρήστης θα βάλει linux στον υπολογιστή του.

Μια άλλη ιδέα είναι η οργάνωση εκδήλωσης στο τεχνολογικό πάρκο με ευρύτερα θέματα γύρο από το linux και το ανοιχτό λογισμικό.

Και στις δύο περιπτώσεις θα μπορούσε να ακολουθήσει ένα install fest.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mikeg την 23 Αύγ 2009, 04:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
mikeg
Member
Member

ubuntu cds

Δημοσίευση από mikeg » 23 Αύγ 2009, 03:59

Σε οποιαδήποτε πιθανή εκδήλωση είναι καλό να έχουμε ένα απόθεμα από ubuntu desktop cds να δώσουμε. Δυστυχώς όμως πλέον στέλνουν γύρω στα 10 cds στο καθένα γι' αυτό καλή ιδέα θα ήταν όσοι θέλετε να ζητήσετε να σας στείλουν ώστε να μπορέσουμε να συγκεντρώσουμε στο τέλος ένα ικανοποιητικό πλήθος.

το λινκ είναι αυτό: https://shipit.ubuntu.com/

ζητήστε το πολύ 10-15 cd γιατί αλλιώς ενδέχεται να μην σας στείλουν καθόλου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mikeg την 23 Αύγ 2009, 05:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

margaret
Member
Member

Re: Πραγματοποίηση εκδηλώσεων το χειμερινό εξάμηνο

Δημοσίευση από margaret » 23 Αύγ 2009, 20:34

OK  ζήτησα 10 και όταν εμφανίζονται ( ή αν) Θα τα φέρω σ'ένα meeting.

Άβαταρ μέλους
pmanousis
Jr. Member
Jr. Member
Distro: OpenSUSE

Δημοσίευση από pmanousis » 24 Αύγ 2009, 09:48

@mikeg: δεν είναι άσχημη η ιδέα αλλά βασικά τότε θα είναι σαν να απευθύνεσαι μόνον σε πρωτοετής φοιτητές.  Ίσως θα ήταν καλό να γίνεται (παράλληλα ή όχι) μια επίδειξη εργαλείων για την δημιουργία, πλαισίωση και debugging projects και μεγάλων ασκήσεων (ενδεικτικά αναφέρω: subversion, git, doxygen, gdb, valgrind).

Άβαταρ μέλους
Fuzz
Sr. Member
Sr. Member
Distro: Debian
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fuzz » 24 Αύγ 2009, 21:42

Η ιδέα δεν έχει οριστικοποιηθεί, εννοείτε οτι αν μπορούμε/θέλουμε να δείξουμε και άλλα πράγματα θα έχει πιο πολλή πλάκα. Προσωπικά βαριέμαι λίγο να κάνουμε πάλι μια εισαγωγική παρουσίαση για ubuntu, installation, κτλ κτλ αλλά είναι κάτι που δεν θα αποφύγουμε. Καλό είναι να μην ξεχνάμε και τους αρχαρίους χρήστες.
Πέτρο, αν έχεις όρεξη, μπορείς να αναλάβεις κάποια παρουσίαση?
Για τη ώρα μπορούμε να μαζεύουμε ιδέες.
Boo!

Άβαταρ μέλους
pmanousis
Jr. Member
Jr. Member

Δημοσίευση από pmanousis » 25 Αύγ 2009, 13:20

Δε λέω όχι αλλά ούτε και ναι  :) βλέπεις εργάζομαι και δε γνωρίζω αν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω.

Για το subversion θα μπορούσε κανείς να βασιστεί σε μια προηγούμενη παρουσίαση που είχε κάνει ο agorf (νομίζω) και να την αναπτύξει λίγο ακόμη (subversion+apache, svnserver κλπ) ή αν κάποιος έχει όρεξη μπορεί να ρίξει μια ματιά στο git και να παρουσιαστεί αυτό αντί του subversion.

Για το doxygen θα μπορούσε να πει κανείς εκτός του ότι είναι ένα πολύ καλό εργαλείο για να γράφεις αναφορές (δε ξέρω τι παίζει στη σχολή με το μάθημα της τεχνολογίας λογισμικού τώρα, μα πριν 2 χρόνια η αναφορά ήταν κάτι που συνδιαμόρφωνε τον τελικό βαθμό) -δεδομένου ότι μπορείς να απευθυνθείς σε εξωτερικές πηγές (αρχεία εικόνων κλπ) μπορείς να έχεις έτοιμη την αναφορά σου καθώς γράφεις κώδικα (δηλ. με ένα σπάρο δυό τριγόνια).  Επίσης μπορεί να βοηθήσει και στην περίπτωση που κάποιος έχει φτιάξει μια library ώστε οι χρήστες να ξέρουν το api των συναρτήσεων.  Μη ξεχνάμε άλλωστε πως ακόμη και ο πιό καλός κώδικας δίχως σχόλια χάνει κάποια από την αξία του.

Τέλος για τα gdb & valgrind μπορεί κανείς να μιλάει για ώρες.  Είτε πρωτοετής είτε τελειόφοιτος ένας debugger (gdb) είναι απαραίτητος και σε συνεργασία με τα gcov και gprof θα μπορεί να γράψει αρκετά γρήγορες εφαρμογές.  Για το valgrind που παρέχει: profiling, memory leak detection, thread error detection (mutexes, barriers κλπ) κι ακόμη ένα σορό πράγματα (που πιθανόν να ξεφεύγουν από το ενδιαφέρον του μέσου ακροατή και θα τον κουράσουν) τότε απλώς πιστεύω πως καλό θα ήταν να υπάρξουν απλώς και μόνον ως αναφορές για να ξέρει κάποιος που ίσως ενδιαφέρεται πού μπορεί να βρει κάτι περισσότερο.

Κάτι άλλο που μου ήρθε στο μυαλό είναι εργαλεία όπως το autoconf για την δημιουργία Makefile από κάποιο configure file.

Όλα όμως θέλουν χρόνο... και δε γνωρίζω αν θα μου φτάσει αυτός που έχω, αλλά όπως μπορώ να βοηθήσω, θα βοηθήσω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pmanousis την 26 Αύγ 2009, 14:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
IrDA
Sr. Member
Sr. Member
Distro: Debian Testing
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από IrDA » 27 Αύγ 2009, 21:36

Και γω τα κλασσικά μπορώ να πω που ίσως βοηθήσει και τους μαστεράδες Signal, Image & Video (?) Processing with open source tools (octave), Machine learning algorithms with weka και LAMP και CMS. Οτιδήποτε από αυτά το αναλαμβάνω. Welcome οποιαδήποτε βοήθεια.

Το ποιες παρουσιάσεις θα γίνουν έχει άμεση συσχέτιση με το κοινό που απευθυνόμαστε. Έχοντας ως δεδομένο πως το κοινό μας θα είναι φοιτητές πληροφορικής η εντύπωσή μου είναι πως θα πρέπει να κινηθούμε σε 3 άξονες:
1. Εγκατάσταση
2. Καθημερινή χρήση
3. Προγραμματισμός και θέματα πληροφορικής (τα DSP etc)

Αναλυτικότερα:
1. Ένα demo πως μπορείς να εγκαταστήσεις ένα σύστημα linux και οι βασικές αρχές περί filesystem, συσκευών, διαχείριση λογισμικού (package management) και σημαντικό πιστεύω που μπορεί κανείς να βρει βοήθεια.

2. Η καθημερινή χρήση πρέπει να περιλαμβάνει κατά την απόψή μου, ήχο, βίντεο, και όλες τις λειτουργίες που μπορεί να περιμένει κάποιος από ένα σύγχρονο λογισμικό

3. Εδώ συμφωνώ με τον Mike και τον Πέτρο. Σίγουρα development tools & environments. Ίσως μπορεί να μπει και μία θεωρητική παρουσίαση για το μοντέλο ανάπτυξης ελεύθερου κώδικα και τα cvs. Εδώ ψιλομπαίνουν και κάποια από αυτά που προτείνω και εγώ.

Τα παραπάνω απαιτούν πάνω από 3 άτομα για να έχει κάποια ποιότητα η δουλειά που θα δείξουμε. Από την προηγούμενη ημερίδα στο Τεχνολογικό Πάρκο και την προσωπική μου εμπειρία, το θέμα των παρουσιάσεων δεν λαμβάνει μεγάλο κομμάτι από τον προσωπικό χρόνο του καθενός μας. Αυτό βέβαια είναι υποκειμενικό, ελπίζω να προσφερθούν αρκετοί για να γίνει ποιοτική δουλειά.

Στα πρακτικά θέματα τώρα. Θα πρέπει να δημιουργηθούν αφίσες και flyers ώστε να τα δώσουμε στις σχολές.
α. Αφίσες - Σε όλες τις σχολές, την λέσχη και εκεί που είναι οι σύλλογοι στην εστία καθώς και στο κυλικείο μεταβατικού
β. Flyers - Αυτά μήπως να τα αφήσουμε στα νετ καφέ και τα μαγαζιά πληροφορικής, μαζί με αφίσες??

Τεσπά αυτά ;)

Άβαταρ μέλους
pmanousis
Jr. Member
Jr. Member

Δημοσίευση από pmanousis » 28 Αύγ 2009, 02:10

Όπως λέει και ο IrDA σημαντικό ρόλο παίζει το κοινό στο οποίο απευθύνεται κανείς.  Η βασική ιδέα για τους νέους φοιτητές νομίζω πως είναι η εγκατάσταση και η καθημερινή χρήση (χωρίς να αποκλείουμε και την ανάπτυξη λογισμικού και τα χρήσιμα γι' αυτήν την ανάπτυξη εργαλεία), για τους μεγαλύτερους όμως που ήδη έχουν μια ιδέα του τι παίζει θα ήταν κατά την προσωπική μου άποψη καλύτερο το να τους εμφανίσει κανείς χρήσιμα εργαλεία για την ανάπτυξη κώδικα, πράγματα που θα κάνουν τη ζωή τους ευκολότερη (φυσικά και μιλάω από προσωπική πείρα, μιας και αν γνώριζα όλα αυτά τα εργαλεία τα οποία γνώρισα στην πορεία θα μπορούσα να λειτουργώ πολύ πιό αποδοτικά για τις όποιες εργασίες ήμουν υποχρεωμένος να παραδώσω).

Άβαταρ μέλους
agorf
Top Poster
Top Poster
Distro: Debian testing
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agorf » 28 Αύγ 2009, 13:58

Ανάλογα με το πότε θα γίνει, μπορώ να αναλάβω μια παρουσίαση για git.

Η ιδέα για doxygen μου αρέσει πολύ (ίσως αξίζει να γίνει αναφορά/παρουσίαση και για phpdoc σε PHP, rdoc σε Ruby κλπ).

Όσον αφορά το περιεχόμενο της εκδήλωσης, συμφωνώ με αυτά που αναφέρθηκαν. Μπορεί η εκδήλωση να χωριστεί σε 3 μέρη: εγκατάσταση, χρήση, προγραμματισμός, με ιδιαίτερη έμφαση στο 2ο, λιγότερη στο 3ο και ακόμα λιγότερη στο 1ο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος agorf την 28 Αύγ 2009, 14:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
pmanousis
Jr. Member
Jr. Member

Δημοσίευση από pmanousis » 30 Αύγ 2009, 22:38

Αν γίνει Οκτώβρη κ μετά πιθανολογώ πως θα μπορούσα να πω κ εγώ 2 πραγματάκια για το doxygen.

Για τα βαρβάτα (gdb, valgrind, automake, etc) κανείς?

margaret
Member
Member

Δημοσίευση από margaret » 02 Σεπ 2009, 18:17

Σήμερα ήpθαν τα 10 CD's  από Canonical :) Θα τα φέρω στο επόμενο meeting.

Άβαταρ μέλους
IrDA
Sr. Member
Sr. Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από IrDA » 03 Σεπ 2009, 17:36

Κάπου προς τα μέσα Νοέμβρη νομίζω ότι είναι η καταλληλότερη εποχή για την εκδήλωση.

Άβαταρ μέλους
mikeg
Member
Member

Δημοσίευση από mikeg » 04 Σεπ 2009, 00:37

Και σε μένα ήρθαν τα cd που είχα παραγγείλει (15). Συμφωνώ ως προς το Νοέμβριο αλλά ίσως καλύτερα αρχές έως μέση γιατί μετά ξεκινάνε οι εργασίες και μας περιορίζουν αρκετά τον ελεύθερο χρόνο. Αν μπορεί και κανείς άλλος ας παραγγείλει cds.

Άβαταρ μέλους
IrDA
Sr. Member
Sr. Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από IrDA » 04 Σεπ 2009, 13:19

Και γω έχω παραγγείλει (15) περιμένω να έρθουν ...

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης