Μετάφραση Documentation

Θέματα που δεν έχουν να κάνουν με την I.L.U.G. και το Linux.
Άβαταρ μέλους
Indy
Jr. Member
Jr. Member
Distro: Windows
Επικοινωνία:

Μετάφραση Documentation

Δημοσίευση από Indy » 02 Ιούλ 2006, 20:22

Η μετάφραση documentation, how-to, manual και tutorial είναι κάτι πολύ σημαντικό. Όσο περισσότερα έγγραφα τεκμηρίωσης και άρθρα βοήθειας μεταφράζονται στη γλώσσα μας, τόσο περισσότεροι χρήστες του Linux που δεν γνωρίζουν καλά αγγλικά μπορούν να επωφελούνται από τη γνώση που προσφέρουν τα έγγραφα αυτά.

Προσωπικά, έχω μεταφράσει ένα how-to του Eric Steven Raymond, το οποίο μπορείτε να βρείτε στο
http://users.otenet.gr/~indy90/hacker-howto-gr/
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute.

Άβαταρ μέλους
Indy
Jr. Member
Jr. Member
Επικοινωνία:

Μετάφραση Documentation

Δημοσίευση από Indy » 02 Ιούλ 2006, 20:36

Όποιος έχει κάποια ιδέα να μεταφράσει κάτι, ή έχει όρεξη να βοηθήσει αλλά δεν ξέρει τί να μεταφράσει, μπορεί να απευθυνθεί στο forum.

Μια καλή αρχή είναι τα installation manuals του Ubuntu.

Θα χαρούμε πολύ να δούμε άτομα να προσφέρουν είτε με αυτόν, είτε με οποιονδήποτε άλλο τρόπο.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute.

Άβαταρ μέλους
agorf
Top Poster
Top Poster
Distro: Debian testing
Επικοινωνία:

Μετάφραση Documentation

Δημοσίευση από agorf » 03 Ιούλ 2006, 13:11

Αν και δεν είναι αυστρά Linuxικό, έχω μεταφράσει το Instant Python του Magnus Lie Hetland.

Για όσους θέλουν να βοηθήσουν σε μεταφράσεις του Ubuntu, καλό θα ήταν να συννενοηθούν με την ελληνική ομάδα πρώτα.

Άβαταρ μέλους
Indy
Jr. Member
Jr. Member
Επικοινωνία:

Μετάφραση Documentation

Δημοσίευση από Indy » 11 Απρ 2007, 19:30

Έχω κάνει κάποια updates και μικροδιορθώσεις στην ελληνική μετάφραση του How To Become A Hacker.

Η μετάφραση του agorf υπάρχει εδώ.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες