Wireless hotspots στα Γιάννενα?

Θέματα που δεν έχουν να κάνουν με την I.L.U.G. και το Linux.
geox
Newbie
Newbie

Δημοσίευση από geox » 13 Αύγ 2007, 21:56

Καλησπέρα,

χαιρετώ όλους τους συμφορουμίτες... το πρώτο μου ποστ.

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος κανένα ασύρματο hotspot στη πόλη (κατά προτίμηση ...δωρεάν!) και την τοποθεσία του (με καποια οδο ισως)?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
kargig
Sr. Member
Sr. Member
Distro: Windows
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kargig » 14 Αύγ 2007, 12:32

1) Το καφέ "Μακρής" στο μώλο
2) Το καφέ "Θυμωμένο πορτραίτο που και που Roadmovie και τις κυριακές τίποτα" (αλήθεια, αυτό είναι το όνομά του) στην καποδιστρίου
3) Επίσης στην πύλη του κάστρου έχει σηματάκι για hotspot το ζαχαροπλαστείο "Νούσιας" αλλά δεν έχω δοκιμάσει αν δουλεύει, επίσης δεν έχει που να κάτσεις εκτός από 1-2 παγκάκια απέναντι από το ζαχαροπλαστείο.

Αν πας προς τις καφετέριες του κέντρου όλο και κάποιο wireless-modem/router χωρίς wep/wpa θα πιάσεις που θα σου δώσει και πρόσβαση προς το internet.

Αν ανακαλύψεις και εσύ κάποια πες μας για να ξέρουμε :)

geox
Newbie
Newbie

Δημοσίευση από geox » 14 Αύγ 2007, 13:23

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Ανεβαίνω αύριο και θα είμαι με το HTC3600 ανά χείρας ! αν κατά τύχη πετύχω κανένα θα το ποστάρω ! :D

Άβαταρ μέλους
patricio
Newbie
Newbie
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από patricio » 27 Αύγ 2007, 23:33

Γεια σας παιδιά.εγώ έχω βρει το hotspot των ιωαννίνων έξω από το πνευματικό κέντρο!

Άβαταρ μέλους
sv6dbg
Newbie
Newbie

Re: Wireless hotspots στα Γιάννενα?

Δημοσίευση από sv6dbg » 23 Οκτ 2007, 17:30

Πρόσφατα επισκεύτηκα εναν απελπισμένο φίλο που μολις είχε αγοράσει το καινούργιο του PC και είπε να γίνει νόμιμος αγοράζοντας τα Vista ... :'(
Στην ταράτσα του υπάρχει ακόμη το δορυφορικό κάτοπτρο (60 cm), απο την εποχή που υπήρχε το IWN... Κάποια στιγμή χρειάστηκε κάποιους drivers και έβριζε για τη διάλυση του IWN απο όπου είχε πρόσβαση στο internet. Του πρότεινα λοιπόν να βάλει το wireless bridge στο νεο PC και έκανα ενα site survey...
Απο Πλατεία Πάργης λοιπόν, βρέθηκαν καμμιά 20αριά ΑΡ απο τα οποία πάνω απο τα μισα είναι Wireless ADSL routers και μόνο 2 είχαν WEP !!!
Έκτοτε ο φίλτατος σερφάρει με 768, 1024 ή 2048 kbps δωρεάν και απροβλημάτιστα.... Εις υγείαν των κορόϊδων λοιπόν, βάλτε καλή κεραία στην ταρατσα και απολαυστε κατά βούλησιν....

ΥΓ. Μήπως ξέρει κανείς σας αν μπορεί κάποιος να επιστρέψει το λειτουργικό που μόλις αγόρασε βάσει νόμου ?? Αλλιώς μάλλον τον βλέπω να πηδάει απο την ταράτσα σύντομα με τα (σ)Vista που αγόρασε....
Live long and prosper !!

Άβαταρ μέλους
kargig
Sr. Member
Sr. Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kargig » 24 Οκτ 2007, 03:59

Δεν θα τους έλεγα κορόϊδα. Το θεωρώ πολύ τραβηγμενο χαρακτηρισμό.
Γενικώς είμαι υπέρ της ελεύθερης πρόσβασης μέσω των access points αρκεί να μην γίνεται κατάχρηση. Μάλιστα σε πολλούς "πελάτες" μου που τους κάνω support τους εξηγώ ότι δίπλα τους μπορεί να μένει κάποιος φοιτητής που μπορεί να μην έχει την οικονομική άνεση να έχει dsl, και αφού αυτοί την έχουν και δεν την χρησιμοποιούν καθημερινά ή στο 100% γιατί να μην την μοιραστούν συνετά με τους γείτονες. Μέχρι στιγμής ούτε ένας δεν μου έχει φέρει αντίρρηση και μάλιστα συμφωνούν όλοι πως αν όλοι κάναμε το ίδιο το κόστος μια σύνδεσης που θα μας προσέφερε ένας ISP θα ήταν πολύ χαμηλότερο από αυτό που πληρώνουμε τώρα όλοι μας. Επίσης μέχρι στιγμής δεν είχα ποτέ πρόβλημα από "κακούς" γείτονες, και μάλιστα ξέρω access point στο κέντρο της πόλης με σύνδεση 2Mbit dsl που την χρησιμοποιούν και άλλοι εκτός του ιδιοκτήτη του και δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα.

Αυτούς τους ανθρώπους εγώ τους λέω ανοιχτόμυαλους και όχι κορόϊδα. Κανονικά θα έπρεπε να τους λέμε και "ευχαριστώ" για τις υπηρεσίες που προσφέρουν. Είμαστε μάλλον αχάριστοι όταν τους λέμε κορόϊδα.

parsifal
Member
Member

Δημοσίευση από parsifal » 24 Οκτ 2007, 04:46

Αν είχα wireless router, θα το διπλο-τριπλο-κλείδωνα και θα κατάπινα και τα κλειδιά. Καλός ο αλτρουισμός, αλλά μόνο αν μπορείς (που δε μπορείς και δε θα έπρεπε) να ελέγχεις πλήρως τις δραστηριότητες των ωφελουμένων. Ο πάροχος τα δικά σου στοιχεία θα δώσει κατόπιν μίας εισαγγελικής εντολής, όχι τα δικά τους. Μία στις πολλές χιλιάδες θα μου πείτε, αλλά είναι να μη σου κάτσει. Σαν το Τζόκερ, ένα πράμα...
To swing on the spiral of our Divinity and still be a Human

Άβαταρ μέλους
Fuzz
Sr. Member
Sr. Member
Distro: Debian
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fuzz » 24 Οκτ 2007, 09:53

Δεν χρειάζετε τόσος κόπος, απλά λίγο humor: http://ex-parrot.com/~pete/upside-down-ternet.html
Boo!

Άβαταρ μέλους
agorf
Top Poster
Top Poster
Distro: Debian testing
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agorf » 24 Οκτ 2007, 11:04

Και 'γω δύσκολα θα το άφηνα, κυρίως διότι στο μυαλό των περισσότερων φοιτητών η πρώτη λέξη που έρχεται είναι torrents (και όχι απλό surfing) χρησιμοποιώντας τη σύνδεση του κορόιδου (και όχι του ανοιχτόμυαλου)...

Άβαταρ μέλους
ulv
Member
Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ulv » 03 Δεκ 2007, 14:29

Προσπάθεια χαρτογραφήσης σημείων πρόσβασης σε διάφορες πόλεις: http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8& ... 1196680717

Άβαταρ μέλους
cyberrobot
Newbie
Newbie

Δημοσίευση από cyberrobot » 26 Ιαν 2008, 18:31

Ας μην γινόμαστε αχάριστοι, δεν λέμε κάποιον κορόιδο, που είτε λόγο άγνοιας είτε λόγο καλής θελήσεως αφήνει το δίκτυο του ανοικτό στο κοινό. Απλά είμαστε λίγο παρείσακτοι σαν λαός, καθώς όταν βρίσκουμε κάτι δωρεάν το εκμεταλλευόμαστε μέχρι το τελευταίο byte. Καλό θα ήταν να μπαίνουν κάποιοι περιοριστές για να αποφευχθούν τα ατέρμονα κατεβάσματα βοηθώντας παράλληλα τον ΄΄φοιτητή΄΄ της διπλανής πόρτας επωφελούμενοι πάντα τα πλεονεκτήματα ενός γιγαντιαίου ασύρματου δικτυού που μπορεί να δικτυώσει οποιονδήποτε σε οποιαδήποτε περιοχή της πόλης βρίσκεται δωρεάν ……..  ;)
Τα πάντα είναι σχέτικα!

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης